Kolego,
po pierwsze po 6 tygodniach od urodzenia dziecka należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Podczas połogu kobieta powinna unikać nadal wysiłku fizycznego i skoncentrować się na opiece nad dzieckiem. Napewno czynnikiem mającym wpływ na postępowanie jest sposób gojenia się rany. Jeżeli nie było powikłań infekcyjnych, szwy zostały prawidłowo i bez komplikacji zdjęte po 7 dniach, nie obserwowano stanu zapalnego to napewno będzie to przemawiać na korzyść wcześniejszego "uruchomienia".
Poród przez Cięcie Cesarskie powinien być traktowany tak jak każda operacja z otwarciem powłok brzusznych. Zaleca się przynajmniej 3 miesięczne unikanie wysiłku fizycznego i pozwolenie na odpowiednią regenerację organizmu i zrośnięcie się tkanek.
Jeszcze 20 lat temu kobieta po Cięciu Cesarskim spędzała 8-10 dni w szpitalu z reżimem łóżkowym. Obecnie już w 1-2 dobie jest uruchamiana przez rehabilitanta, a w 3 dobie wychodzi do domu. To niejako obrazuje dynamikę podejścia do kwestii obciążeń organizmu w ostatnich dziesięcioleciach.
Uprawianie sportu - rozumiane bardziej przez aktywność ruchową wyrażoną umiarkowanym wysiłkiem fizycznym jak np. jazda na rowerze przy dobrym stanie Pacjentki, przy braku silniejszych dolegliwości przez wielu kolegów będzie "zezwalane" nawet po okresie 6 tygodniowej rekonwalescencji.
W zależności od techniki operacyjnej podczas cięcia cesarkiego dochodzi do mniejszego lub większego traumatyzowania mięśni prostych brzucha, przecinane są również powięzie, otrzewna, wreszcie mięsień macicy. Macica po porodzie ulega obkurczeniu i w ciągu kilku tygodni wraca do swojej pierwotnej wielkości i rozmiarów i to nie jej dotyczą obciążenia podczas wysiłku fizycznego - a samych powłok.
Osobiście sugerowałbym ćwiczenia ogólnorozwojowe, a także ćwiczenia wzmacniające powłoki brzucha - takie ćwiczenia można rozpocząć przy braku dolegliwości bólowych. Tak więc w dużej mierze Pacjentka musi obiektywnie ocenić gotowość swojego organizmu do podjęcia regularnego wysiłku.
Unikałbym wspinania z prowadzeniem i narażenia na sytuacje dużych obciążeń jak np. odpadnięcia. Myślę, że wspinanie na wędkę może być rozpoczęte wcześniej - po wcześniejszym przygotowaniu ogólnorozwojowym.
Porada jednak powinna być przeprowadzona po zbadaniu Pacjentki, przez lekarza prowadzącego. Jeżeli masz też inne wątpliwości to prędzej zgłosiłbym się z pytaniem do chirurga, a jeszcze lepiej trudniącego się w medycynie sportowej.
Jeżeli chodzi o wspinanie w czasie ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze to powiem tylko, że uraz jest jednym z najczęstszych powodów przedwczesnego odklejenia łożyska, czego konsekwencje każda mama powinna znać. Szczęśliwie nie obserwowałem takich numerów ;)
P.S.
Przy porodzie siłami natury rozterki jak powyżej wogóle niemiałyby miejsca. Niech to będzie wskazówka dla wszystkich przyszłych mam, które już teraz myślą o cesarce bez wskazań.
Pozdrawiam,
Bellum
Doktorant na Klinice Ginekologii i Położnictwa
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-19 18:58 przez Bellum.