Grzegorz,
w mojej opinii, na podstawie także Twojego topo, jak i innych dostępnych materiałów, tak pokonana linia (jak zrobił to zespół K-K) ) nie miała dotąd przejścia zimowego w tym dokładnie kształcie. Oczywiście zdecydowana większość tych wariantów (a może i wszystkie) zimowe przejście miały, ale w takim kształcie, maksymalnie na wprost, wliczając prostowania na dole - zimowego przejścia raczej nie.
Masz zdecydowanie rację, że jest to kombinacja, natomiast jest to wspaniała linia, której tak przed chłopakami, zimą nie pokonał nikt (jako całość, a nie poszczególne fragmenty).
Nie wspominam o tym, ze na pewno nikt jej dotąd nie przeszedł zimowo klasycznie.
W przewodniku "Drogi zimowo klasyczne" linia opisana jest cyfrą 6', czyli jako wariacja do drogi 6 (Grzęda Heinricha), której pierwsze przejście oraz pierwsze zimowe zostały wymienione.
Nie wymieniałem autorów wszystkich odcinków wersji 6', bo nie jest to przewodnik, który zajmuje się szczegółową historią wspinania. Napisałem za to:
"I p. różne warianty w różnych latach". Bo mam śaiwdomość, ze poszczególne odcinki były pokonane wcześniej.
W komentarzu do drogi napisałem również, ze: jest to "bardziej elegancka wersja, prawdopodobnie nie przebyta zimą w ortodoksyjnej wersji". I w tym sensie Jasiek ma moim zdaniem racje, bo tak (uwzględniając warianty na dole) nie pokonał jej wcześniej nikt, nie wspomniając o zimowej klasyce. Albo omijano warianty prostujące na dole, albo część góry.
Ty również zresztą to potwierdzasz pisząc: "Interesujące choć nieco łatwiejsze są warianty wprost w dolnym spiętrzeniu Grzędy. I tu dokładny z obecnego przejścia opis byłby cenny i ciekawy"
Pozdrawiam Kuba
PS na wszelkie inne uwagi czekam, jest osobna strona gdzie zamieszczam uzupełnienia, nowości i korektę.
Mój mail znasz.