Re: Żywotność liny po odpadnięciu

21 lip 2002 - 19:50:34
Witam i polecam: www.lanex.cz
nizej cytat ze strony:

Skontrolujcie sobie sami linę do wspinaczki, lub linę statyczna
W jakim celu systematycznie przeprowadzać kontrole
Po całodziennej wspinaczce, kiedy pakujecie linę, zwróćcie uwagę na parę szczegółów, które w efekcie końcowym mogš uratować życie Wasze lub Waszego kolegi. Bardzo często lina staje się przecież jedynym łšcznikiem między życiem a tš drugš stronš egzystencji człowieka. Nie jest naszym celem opisanie dziesištek wypadków w różnych miejscach œwiata. Chcemy udzielić parę rad co do tego, jak nie stać się jednš z takich „przygód” w ksišżce o wysokogórskich wspinaczkach, w czasopiœmie lub w opowieœciach taterników. Taternictwo jest bardzo niebezpiecznym sportem. Jeżeli jednak kierujemy się najczęœciej dobrze znanymi (lecz często zapominanymi) zasadami bezpieczeństwa, uda się w mšdry sposób zmniejszyć ryzyko do minimum. Dla lepszej orientacji wyjaœnimy najpierw używane tutaj słowa:
Dynamiczne liny do wspinaczki (testowane wg EN 892)
Statyczne liny nizkocišgnšce (testowane wg EN 1891).

Terminologia
a) Oplecenie; zespół splotów (w większoœci 32, 40, 48 splotów)
b) Jšdro; zespół "dusz" (6 do 16 dusz; może być i więcej i mniej)
c) Splot; zespół przędzy (w większoœci 1 lub 2 zespoły przędzy, które sš skrzyżowane z innym splotem, w większoœci jeden krzyżuje się pod jednym lub jeden krzyżuje się pod dwoma)
d) Przędza; zespół włókien (włókno skręcane)
e) Włókno; zespół filamentów
f) Filament; podstawowa "włoskowa" jednostka = 1szt.

Rozpoznanie wieku liny
Wiek liny można rozpoznać według mertyczki, której nie powinno się wyrzucać.Może okazać się ona przydatna w przypadku reklamacji w sklepie . Jeżeli jednak już jej nie posiadacie, można w razie koniecznoœci rozcišć końcówkę liny i według kolorowej kontrolki rozpoznać rok produkcji. Skala kolorów, która pozwala na odczytanie rocznika:
1995 żółty
1996 czarny
1997 czerwony/żółty
1998 niebieskiżółty
1999 zielony/żółty
2000 czarny/żółty
2001 czerwony/niebieski
2002 czerwony/zielony
2003 czerwony/czarny
2004 zielony
2005 niebieski
dalej schemat będzie się powtarzać

W przypadku,kiedy lina ma więcej jak 5 lat od daty produkcji, dalsze używanie tej liny nie jest zalecane z powodów naturalnej degeneracji PA/PES pod wpływem działania UV promieniowania i ogólnie warunkom zewnętrznym.
Ten schemat kolorów obowišzuje jedynie u lin firmy Lanex. Inni producenci mogš używać innej skali kolorów, jednak wszyscy producenci majš obowišzek umieszczania kolorowej kontrolki w celu odczytania wieku liny.

Kontrola liny jako całoœci
Należy porównać liczbę rzeczywistych, zanotowanych upadków uchwyconych przez linę z liczbš upadków UIAA (wg norm EN 892, EN 1891) zamieszczonych przez producenta na metce. Jeżeli liczba uchwyconych upadków przekracza liczbę wymienionych przez producenta, lina nie powinna być dalej użytkowana. Jeżeli również w dzienniczku zanotowany jest jeden bardzo ciężki upadek, lub upadek przez bardzo ostrš krawędŸ, linę bezzwłocznie należy przestać używać.

Kontrola oplecenia
Znakiem podstawowym bezpiecznego oplecenia liny jest to, że ani jedna przędza nie jest całkowicie przedarta lub przetarta. Jeżeli najmniej jedna przędza jest zupełnie uszkodzona (przedarcie, przetarcie), lina musi być bezzwłocznie wycofana z użytkowania.
Pojedyncze filamenty w przędzy mogš być uszkodzone (kosmatoœć liny). Kosmata lina nie jest niebezpieczna przy używaniu, ale w żadnym przypadku nie może przeœwitać jšdro (z powodu tak dużych uszkodzeń pojenyńczych filamentów).
Lokalne zakolorowanie oplecenia, które nie zniknie po wypraniu liny w letniej mydlanej wodzie (bez użycia proszków do prania) może być charakteryzowane jako uszkodzenie chemikaliami (jakiegokolwiek składu). Trwałe uszkodzenie przędzy oplecenia (ewentualnie i jšdra) przez chemikalie prowadzi do degeneracji statycznych i dynamicznych właœciwoœci, przędza może się stać kruchš i następnie przy chwytaniu upadku istnieje prawdopodobieństwo nieoczekiwanego pęknięcia. Znane sš i takie przypadki, kiedy czarny pisak (zdawałoby się – bez znaczenia) używany do zaznaczenia œrodka liny, wyraŸnie uszkodził linę, która nagle pękła przy chwytaniu upadku, właœnie w miejscu gdzie była oznakowana. Jeżeli nie ma pewnoœci dlaczego i w jakich okolicznoœciach powstała plama na linie (której nie można usunšć tak jak wspominałem wyżej), liny nie należy dalej używać.Lokalne zakolorowanie oplecenia, które można charakteryzować jako spieczenie przędzy (szklany połysk), również powinno prowadzić do bezzwłocznego wyeliminowania liny z użytkowania z powodu istnienia możliwoœci nieprzewidzianego przerwania przędzy oplecenia przy chwytaniu upadku, lub przy przejœciu elementu zabezpieczajšcego lub hamulca.

Kontrola jšdra
Najlepiej można skontrolować linę dotykiem po każdym użyciu.
Jeżeli na dotyk można rozpoznać twarde miejsca pod oplecieniem, może chodzić o:
Lokalne uszkodzenie jednej lub większej iloœci „dusz”.
Powstanie lokalnych węzłów na jednej lub większej iloœci „dusz”.
W prawie nieprawdopodobnym przypadku może chodzić o obce ciało w wewnętrznej strukturze liny.
Ani w jednym z wyżej wymienionych przypadków na przyszłoœć nie radzimy używania takiej liny..

Inne wskazówki
Nigdy przy zakładaniu zabezpieczenia, łšczeniu i.t.d. nie należy prowadzić liny bezpoœrednio przez oko od popręgu lub innej liny. W ten sposób może dojœć do uszkodzenia w wyniku „osišgnięcia” najgorszego rodzaju tarcia, które powstaje przy tarciu produktu tekstylnego z innym materiałem tekstylnym. Jedno z dwóch ogniw takiego „łańcucha” zabezpieczajšcego zaraz, lub bardzo szybko pęknie.W celu uzyskania pełnej informacji można przeczytać teksty na metkach dołšczonych do każdej liny firmy Lanex.

Jeżeli potrzebowalibyœcie Państwo więcej informacji, lub pomoc przy rozwišzaniu jakiegoœ aktualnego problemu, albo macie Państwo zastrzeżenia czy informacje uzupełniajšce do wyżej wymienionych, można zwrócić się do mnie na mój adres elektroniczny gazda@lanex.cz.
Pozostaje tylko życzyć Państwu dużo szczęœliwych „linowych” wypraw.

Instrukcja obsługi do lin dynamicznych
1. Wskazówki dla użytkowników
Przed zastosowaniem przeczytaj niniejszš instrukcję ! Producent nie odpowiada za jakiekolwiek szkody spowodowane niewłaœciwym stosowaniem dynamicznych lin alpinistycznych (dalej lina dynamiczna lub lina). Rady i wskazówki jak właœciwie i bezpiecznie zachowywać się w sporcie alpinistycznym można otrzymać od komisji bezpieczeństwa Czeskiego Zwišzku Alpinistycznego. Trzeba pamiętać, że sportowe i rekreacyjne czynnoœci sportowe przynoszš z sobš duże ryzyko. Producent ani dystrybutor nie jest odpowiedzialny za sposób wykorzystania (systemy linowe itp.). Na każdej linie jest dokładnie podane w jakim systemie linowym ma być stosowana (prosty, podwójny, 1/2). Użytkownik zobowišzany jest sprawdzić linę dynamicznš przed zastosowaniem, po zastosowaniu i również po każdym wydarzeniu nadzwyczajnym. Jeżeli po przeglšdzie powstanie wštpliwoœć o stanie liny, lina musi być natychmiast usunięta z eksploatacji.

2.Stosowanie lin dynamicznych
Liny dynamiczne przeznaczone sš do dynamicznego zabezpieczenia osób podczas wyjœcia i schodzenia w alpiniŸmie i wspinaczce halowej, również do nawišzywania osób przy poruszaniu się po górach. Według danych na etykiecie rozdzielamy liny do różnych systemów linowych.
lina prosta. Stosujemy w jednej splotce, która przechodzi przez elementy zabezpieczajšce.
półlina. Lina stosowana jest zawsze w parze z linš identycznego systemu.
lina podwójna. Stosujemy zawsze w parze z linš identycznego systemu i przechodzi wspólnymi elementami zabezpieczajšcymi.

Półlin i lin podwójnych nie wolno stosować jako liny proste.
W razie podwyższonego zagrożenia spadajšcymi kamieniami, niemożliwoœci założenia solidnego zabezpieczenia (lód itp.) stosować według własnego zdania 1/2 lub podwójny system linowy.

3. Żywotnoœć.
Przy dotrzymaniu wszystkich wskazówek ogólnych o bezpiecznym obchodzeniu z linami dynamicznymi, mogš być nie zobowišzujšco zalecane następujšce dane o żywotnoœci lin dynamicznych:
IStosowanie intensywne (alpiniœci sportowi, przewodnicy górscy) 4 miesišce - 1 rok
Regularne stosowanie (weekendy itp.) 1 - 2 lat
Nie regularne stosowanie maks. 5 lat

Negatywny wpływ na żywotnoœć lin dynamicznych
Jeżeli mokra lina zmarznie, sš wyraŸnie obniżone jej dynamiczne właœciwoœci i wytrzymałoœć. Do takiego samego obniżenia właœciwoœci dynamicznych dochodzi u mokrej liny, bez następnego zamarznięcia. Trzeba unikać prowadzenia liny przez ostrš krawędŸ (naturalnš lub sztucznš - np. przebiegowe zabezpieczenie z ekstremalnie małš œrednicš karabińczyka). Trzeba stosować dodatkowe pomoce i prowadzić linę dynamicznš takš drogš, że w razie upadku nie dojdzie do kontaktu z ostrš krawędziš.

Nie stosować liny dynamicznej po bardzo twardym upadku, upadku przez ostrš krawędŸ, uszkodzeniu œrodkami chemicznymi lub ostrymi przedmiotami). Trzeba stosować dodatkowe pomoce i prowadzić linę dynamicznš takš drogš, że w razie upadku nie dojdzie do kontaktu z ostrš krawędziš.
Następne powody do usunięcia liny:
- włókna oplotu sš uszkodzone (według własnej oceny)
- znajdujemy twarde miejsca pod oplotem, które pokazujš możliwoœć lokalnego uszkodzenia
- znajdujemy zbiegi spieczonych włókien oplotu
- lina dojdzie do kontaktu z ogniem
- czas od produkcji liny przekroczy pięć lat

Identyfikacja staroœci liny według nitki kontrolnej
Lina jest w rdzeniu oznakowana nitkš kontrolnš, która pokazuje kalendarzowy rok produkcji.
1995 żółta
1996 czarna
1997 czerwona/żółta
1998 niebieskażółta
1999 zielona/żółta
2000 czarna/żółta
2001 czerwona/niebieska
2002 czerwona/zielona
2003 czerwona/czarna
2004 zielona
2005 niebieska

4.Magazynowanie
Nie magazynować lin w pobliżu promienników ciepła i innych Ÿródeł ciepła. Również trzeba unikać magazynowaniu lin na bezpoœrednim słońcu. Wilgoć i temperatura w pomieszczeniu magazynowym powinna poruszać się około 60% i 25°C (zalecane wartoœci). Liny nie powinny kontaktować się z jakimikolwiek œrodkami chemicznymi (chemikalia organiczne, oleje, kwasy, zasady). Jeżeli jednak dojdzie do kontaktu lin z powyższymi œrodkami chemicznymi, lin już nie stosujemy (patrz rozdział czyszczenie).

5. Czyszczenie
Brudnš linę trzeba umyć w letniej wodzie z małym dodatkiem neutralnego œrodka czyszczšcego. Ostrożnie opłukać wodš i wysuszyć w cieniu.

6. Zalecane dodatki
Przy zakupie zabezpieczajšcych dodatków, trzeba się zawsze upewnić, że dodatki te majš wszystkie wymogi i wymagane właœciwoœci. Ze względu na fakty wynikajšce z prób lin dynamicznych na wieży upadkowej, zalecamy stosowanie przebiegowych elementów zabezpieczajšcych (karabińczyki itp.) o minimalnej œrednicy 10mm. Nigdy nie stosować jako przebiegowy element zabezpieczajšcy oko z dynamicznej lub jakiejkolwiek innej liny/sznuru. Zagraża to życiu, przy upadku doszłoby do natychmiastowego przerwania liny zabezpieczajšcej.

Pozdrawiam Blondas
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Żywotność liny po odpadnięciu

daRio 16 lip 2002 - 14:36:56

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Zeus 16 lip 2002 - 15:36:57

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

LEPPER 16 lip 2002 - 18:15:48

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Kamil 27 lip 2002 - 13:15:05

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Jason 16 lip 2002 - 22:36:55

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Bartek 17 lip 2002 - 00:07:12

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Indian 17 lip 2002 - 08:54:57

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Kajman 17 lip 2002 - 09:16:03

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

daRio 17 lip 2002 - 16:22:17

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

rudy i wieśniak 18 lip 2002 - 17:46:37

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

BorysKlinga 19 lip 2002 - 21:45:34

Re: Żywotność liny po odpadnięciu

bandyta 25 lip 2002 - 15:30:57

» Re: Żywotność liny po odpadnięciu

Blondas 21 lip 2002 - 19:50:34



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty