Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

25 sie 2006 - 15:44:12
Pim jeszcze raz ci powtarzam ze Rzad w Londynie dostal gwarancje pomocy od Aliantow. 1 Brygada Spadochronowa byla stworzona po to aby walczyc w operacji "Burza". Taki byl cel stworzenia tej jednostki. Miala zostac przerzucona na terytorium Polski. Ten pomysl zatwierdzili Anglicy i Amerykanie. Oni tez dali gwarancje o nienaruszalnosci polskich granic. Oni tez caly czas zapewniali, Rzad Polski o pomocy dla powstania. Tak sie jednak nie stalo bo oni normalnie oszukali Rzad Polski ktory wydal rozkaz do opreacji "Burza", ktorej jednym z celi bylo wyzwolenie Warszawy. Operacja "Burza" odniosla znaczne sukcesy. Wyzwolono Wilno i wiele mniejszych misat za nim doszli tam Rosjanie. Powstanie mialo szanse powodzenia gdzyby Alianci zmusili Rosjan do pomocy. Alianci mieli srodki przymusu. Mogli np. odciac dostawy sprzetu i zywnosci dla Rosjan. Tego jednak nie zrobili. I dlatego mowie ze Rzad Polski zostal zrobiony w chuja. Bezczelnie oszukany. Nie mozna mowic tu o zdradzie.

Trzeba tez pamietac, ze Niemcy znali plany Powstania, nie znali jedynie godziny wybuchu. Poznali je gdy Armia Ludowa przejela archiwum Armi Krajowej i wydala je w rece Gestapo. O tym wspomina szef niemieckiego wywiadu na wschod, Gen. Gehlen. Czesc dokumentow Armia Ludowa przekazala Sowietom. Gen. Gehlen opracowal tez olbrzymi raport o Armi Krajowej, jej strukturach i mozliwosciach, znajduje sie on w Bibliotece Narodowej USA.

Jeszcze raz powtarzam, ze decyzja wydania rozkazu do walki byla sluszna i byla podjeta na podstawie informacji dostepnych dowodctwu i rzadowi w Londynie, z ktorych wynikalo, ze Alianci pomoga politycznie i militarnie Armi Krajowej. Tak sie nie stalo i dlatego Powstanie padlo. Jednak gdyby pomogli, gdyby samoloty z dostawami mogly ladowac na Sowieckich lotniskach wokol Warszawy, gdyby Sowieckie lotnictwo wsparlo walki, Powstanie zakonczyloby sie zwyciestwem w ciagu 3 tygodni lub nawet, w krotszym czasie. Nie zapominaj, ze Wilno zostalo wyzwolone przez Armie Krajowa tak tez moglo sie stac i z Warszawa.

Z perspektywy czasu latwo krytykowac decyzje Rzadu w Londynie. Podstawowym bledem, ktory popelnili byla wiara ze Anglia i USA nie sprzedadza Polski za czapke gruszek a tym samym przeciwstawia sie rozszerzeniu Iperium Sowieckiego na Wschod. Byl to gigantyczny bald. Jednak nie zapominajmy, ze w tej rozgrywce, Rzad Polski nie mial zadnych atutow, ktore by im pomogly wywrzec jakikolwiek wplyw na Aliantow. Nasze karty byly najgorszymi blotkami!



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2006-08-25 18:26 przez Ryszard Ochodzki.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

creative invalid 23 sie 2006 - 07:53:27

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

łojotok 23 sie 2006 - 09:08:51

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Szalony 23 sie 2006 - 09:58:02

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

creative invalid 23 sie 2006 - 10:10:22

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

pim 23 sie 2006 - 13:08:03

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Ryszard Ochodzki 23 sie 2006 - 15:57:00

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Tajemniczy Grzybiarz 23 sie 2006 - 17:14:04

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

pim 24 sie 2006 - 10:26:53

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Ryszard Ochodzki 24 sie 2006 - 15:20:14

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

pim 24 sie 2006 - 15:53:35

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Ryszard Ochodzki 24 sie 2006 - 16:07:24

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

pim 25 sie 2006 - 13:28:30

» Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

Ryszard Ochodzki 25 sie 2006 - 15:44:12

Re: Powstanie Warszawskie raz jeszcze -->krytyka przywódców [wiec jednak nie jestem sam w swoich poglądach:)]

pim 25 sie 2006 - 14:11:13



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty