Re: PKA / Szkolenie zimowe z wejściem na Großglockner

21 lis 2023 - 23:54:08
Rozumiem, że chodzi o ten wynalazek: [wyprawy.net]

Z perspektywy kogoś, kto brał udział w różnych kursach, powiedziałbym, że jest to raczej słaby pomysł. Wydaje mi się, że można będzie uznać szkolenie za udane, jeśli nikt nie wróci w foliowym worku. Nie byłem nigdy na Grossglocknerze, i raczej się nie wybieram, bo średnio interesuje mnie wchodzenie po drabinach, ale mam wrażenie, że nie jest to dobre środowisko do nauki (ekspozycja, konieczność aklimatyzacji, stres?).

Zastanowiłbym się raczej nad kursem turystyki zimowej organizowanym według programu PZA (i prowadzonego przez instruktora PZA, z pozostałych to chyba Krzysztof Rychlik wydaje mi się godny polecenia, reszty nie znam). Przy tym kilka uwag:
1. Jeśli się nie wspinasz, po kursie i tak niewiele będziesz umiał (tzn. wg mnie nie wejdziesz bezpiecznie na Grossglockner po kursie turystyki zimowej 1 stopnia PZA). Nie wydaje mi się, żeby można było się podczas kilku dni nauczyć - od zera - zarówno sprawnego posługiwania się liną, jak i umiejętności specyficznych dla zimy. Widziałem sam ludzi, którzy podczas takiego kursu uczyli się wiązać ósemkę - i jestem absolutnie pewien, że nie odnajdą się w górach po takim przeszkoleniu, niezależnie od tego, kto ich uczył. Po prostu jest to proces, który zajmuje lata. Najkrótsza droga to według mnie kurs wspinaczkowy (obejmujący wspinanie na własnej asekuracji), dopiero później robiłbym kurs turystyki zimowej. Ewentualnie można to odwrócić, lub zamiast wspinaczki zrobić drugi stopień turystyki zimowej? Jak chcesz się asekurować efektywnie na lotnej, jeśli pierwszy raz w życiu zobaczysz kości i camy?

2. Unikałbym, o ile to możliwe, zapisywania się na "losowy" kurs. Inaczej ryzykujesz tym, że twoi koledzy z kursu będą chcieli się głównie najebać po zajęciach, a cały wysiłek instruktorów pójdzie na marne. Można się ewentualnie zastanowić nad kursem organizowanym w ramach klubu wysokogórskiego.

3. Jeśli masz taką możliwość, wybierz kurs, który nie przewiduje wspinaczki w lodzie. Lepiej przeznaczyć ten jeden dzień na dodatkową wycieczkę górską lub szkolenie podstawowych umiejętności.

Materiały:
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]
[www.youtube.com]
[betlejemka.pl] - ale wydaje mi się, że lepiej zrobić w jakiejś konkretnej szkole wspinaczkowej :)
[betlejemka.org.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2023-11-22 00:01 przez willard.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

PKA / Szkolenie zimowe z wejściem na Großglockner

Adamos 21 lis 2023 - 11:43:21

Re: PKA / Szkolenie zimowe z wejściem na Großglockner

$więty 21 lis 2023 - 23:47:34

» Re: PKA / Szkolenie zimowe z wejściem na Großglockner

willard 21 lis 2023 - 23:54:08

Re: PKA / Szkolenie zimowe z wejściem na Großglockner

Troskliwy_Miś2 22 lis 2023 - 19:52:35



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować