Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

14 wrz 2021 - 13:42:54
Na Sardynii jest mnóstwo rejonów i praktycznie każdy rodzaj wspinania (bouldering, DWS, wielowyciągi, trad, słynne klasyki i parchy w krzakach), sektory w grotach, olbrzymich jaskiniach, wielowyciągi w pionie, połogu czy krótkie, przewieszone boulderowe. Jak i różnorodność samych skał (różowy granit, bazalt, wapień, gruboziarnisty piaskowiec). Zwykle lecę na minimum 10 dni i auto na cały pobyt. Na lotnisku mnóstwo tanich, sieciowych wypożyczalni. Wybierz auto z silnikiem benzynowym a unikniesz dodatkowej opłaty za diesel'a. Sardynia uchodzi za najdroższą wyspę morza śródziemnego. Miałem tą wątpliwą przyjemność kupić dwa przewodniki Maurizio Oviglia wydania z 2012r. Partnerka w mroku jeden porzuciła nieopodal Sassari w sektorze Dimensione Verticale. Nie sądzę aby do dziś tam leżał ;). W Cala Gonone jest sklep wpinaczkowy, niezbyt dobrze wyposażony ale przewodnik dostępny. Ewentualnie jakieś fragmenty mogę Ci zeskanować. Z tego co pamiętam, to chyba najdroższy przewodnik jaki kupiłem kiedykolwiek. Niektórzy dzielą pobyt na dwie części, na południową część wyspy i część północną. Ja zwykle mieszkam w Cala Gonone, Alghero lub Iglesias. Wyspa jest dużo większa niż np. Majorka, więc chcą odwiedzić kilka sektorów czeka Cię podróż do 150km. Ale warto! Drogi znośne a ludzie sympatyczni i wielu Polaków na miejscu. Jak po którymś pobycie wróciłem na Jurę uznałem, że to śmieszny ogródek skalny. Brzydki, zatłoczony i groteskowo. Będziesz mieć poważny dylemat jak to połączyć ewentualne zwiedzanie z wspinaniem. Jestem w Sardynii zakochany i tam upatruję swoją jesień życia.

W najbliższej okolicy będziesz mieć (w zasięgu z buta):

1. Cala Fuili - szału nie ma. Wąwóz z plażą, jakich wiele na południu. Bardzo blisko.
2. Cala Luna - groty urwały mi łepek, dostaniesz się łodzią z portu lub długo z buta. Niektóre bolty wieją grozą. Ale na pewno Cię to nie powstrzyma ;)
3. La Poltrona - krótkie sportowe i wielowyciągi najczęściej w połogu. Włoskim połogu ;) Klasyk z 1985r. La Mariacher (5c+, 5b, 6c, 6a, 6b, 6b+, 170m). Historyczna droga otwarta przez H. Mariacher. Estetyczna linia centralnie otwiera główną ścianę. Niby tylko 170m ale robi wrażenie. Przedni widok na całą okolicę.

Udanego pobytu!
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Sardynia, Cala Gonone - topo

Freddie Chopin 01 wrz 2021 - 11:44:25

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

piotrl 01 wrz 2021 - 12:35:28

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Mirek Sz. 01 wrz 2021 - 18:20:20

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Freddie Chopin 01 wrz 2021 - 23:40:20

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Mirek Sz. 03 wrz 2021 - 10:55:54

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Freddie Chopin 03 wrz 2021 - 11:06:02

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

git 06 wrz 2021 - 18:35:03

» Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Troskliwy_Miś 14 wrz 2021 - 13:42:54

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Asia Fiszer 14 wrz 2021 - 16:06:55

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

Freddie Chopin 14 wrz 2021 - 20:32:28

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

git 15 wrz 2021 - 18:02:56

Re: Sardynia, Cala Gonone - topo

bennyh 15 wrz 2021 - 11:52:30



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować