Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

29 sty 2015 - 09:12:29
to może ja dorzucę conieco.

- Markezina Greda

bardzo ciekawy rejon, choć moim zdaniem nie wykorzystany. markezina to olbrzymi mur skalny górujący nad splitem (ma ze 2 kilometry szerokości i napewno ze 100m wysokości) a jest tam może ze 200 dróg, w tym klika poniżej francuskiej 7. rejona z bliska wyglada zajebiscie! dużo wspinania w przewieszeniu.
podejscie scieżką ok 5-10 minut, pod warunkiem że ją znajdziesz :) pod skałami jest ok dla dzieci. rejon mocno wystawiony jest na borę - jak wieje to nie polecam tego miejsca.

- Marjan

tak jak pisał czyzyk.
dla uzupełnienia. bardzo ładne miejsce, można spędzic tam cały dzień - rano i wieczorem wspinanie, reszta plaża. wspinanie bardzo ładne, urozmaicone. pod samymi skałami problem z miejscem, ale parę metrów pod sektorem jest droga asfaltowa, która mimo ze zamknieta dla ruchu jeżdżą rowerzyści.
wystawa do słońca :( ale osłoniete od bory.

- Omis

samo miasto bardzo ładne, niezła plaża. miejsce, podobnie jak w markezina, nie wykorzystane w pełni. jest tylko kilka miejsc do wspinania - te najbardziej popularne brzytkie jako miejsce :( albo przy duzym brudnym parkingu, albo przy ruchliwej drodze. przy parkingu duzo miejsca dla dzieci - wspinanie na 1 dzień, wspinaie rano i wieczorem.

dalej, przy drodze, sektory są w cieniu. bardzo łatwy dostęp.
wspinanie interseujące, szczególnie w dalszych sektorach wzdłóż drogi.

jest jeszcze sektor nad miastem. potencjał na conajmniej kilkaset dróg wspinaczkowych, a jest kilkanascie :( mapka z przewodnika wprowadza w błąd, podejście nie jest oczywiste, chyba że ktoś lubi przedzierać sie przez kolczaste krzaki. wspinanie bardzo ładne, ale bilans ilosci wspinania do podejścia niekorzystny.

w omisiu poznałem lokalsów. opowiadali o tym że staraja się przekonać władze, że wspinanie to też potencjał dla miasta, mówili że otwierają nowe drogi ale nie maja kasy na asekurację. szkoda.

- Rupotine

tego nie znam :(

- Trogir

trogir widziałem tylko z daleka. murek wyglada ciekawie, ale podejscie na oko 30 minut. wystawa do słońca, wspinania mało i trudno - chyba tylko 2 drogi ponizej francuskiej 7.

- Velika (Vela) Stiniva - Hvar

tego nie znam :(

podsumowując.
przewodnik autorstwa Boris Cujic - pisał o tym czyzyk - bardzo pomocny.
pogoda. może być bardzo gorąco, albo lać cały czas. kiedys byłem w czercu na boże ciało i było 8 oC!
ogólnie wspinanie w okolicy splitu ma wystawę do słońca i to pogoda bedzie determinowała Waszą aktywność.

ja polecam tam pojechać, nie tylko wspinaczkowo. split, omis, trogir, marjan to wizytówki - warto zobaczyć.
pozdrawiam.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

maciejmirski 28 sty 2015 - 15:45:17

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

kaawon 28 sty 2015 - 17:44:18

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

czyzyk 29 sty 2015 - 00:45:57

» Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

komar 29 sty 2015 - 09:12:29

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

maciejmirski 29 sty 2015 - 09:52:21

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

zaba 29 sty 2015 - 11:23:48

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

maciejmirski 29 sty 2015 - 12:02:50

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

komar 29 sty 2015 - 12:27:46

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

rhino 29 sty 2015 - 11:38:47

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

maciejmirski 29 sty 2015 - 12:03:45

Re: Dalmacja (okolice Splitu) z dziećmi

radko 30 sty 2015 - 15:04:11



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty