'Tatrzańska droga' - słowo pisane.

20 paź 2012 - 23:30:15
Ciekawe opowiadanko! Z zainteresowaniem prześledziłem tekst. Autora, którego dokonania znam i podziwiam, już od wielu lat. Czytając jednak tekst, stopniowo coraz mniej mogłem skupiać się na treści, co chwila 'atakowały moje oczy' mniejsze, bądź większe 'perełki' w tymże tekście. Powyławiałem je - i mam prośbę:
POPRAWCIE W TEKŚCIE, PROSZĘ, JEŚLI MOŻECIE I CHCECIE, WIDZICIE TAKĄ POTRZEBĘ:

1. Błąd - niekonsekwentna pisownia - już w tytule artykułu i w jednym z pierwszych zdań:
w tytule: 'Z cyklu na "Tatrzańskiej drodze"' - z wielkiej litery 'Tatrzańskiej', ale już w pierwszym zdaniu opowiadanka to samo z małej: 'z mojego cyklu "Na tatrzańskiej drodze"';
2. Pisownia nazw dróg wspinaczkowych. Tu nie ma wprawdzie jednej, jedynej, obowiązującej zasady - czy nazwy dróg piszemy kursywą, czy nie. Niemniej - w jednym artykule lepiej by było, żeby stosować cały czas pisownię tę samą, a nie, jak tu: raz 'Wilczkowskim', czy 'Gacopyrzu' - pisane kursywą, ale w tym samym artykule np. 'Filara' [Kazalnicy] - już bez tej kursywy [a tu: 'po filarze Rumanowego' - również z małej litery];
3. Dopiski o tym, że coś stanowi 'przyp. red.' - nie mogą wyglądać tak, jak tu: [przyp. red. Marcin Szczotka] , czy tu: [przyp. red. Paweł Kopta] Jak to być powinno - to jest do odnalezienia i poprawnego wpisania, wcześniej. [Choćby tu: [repozytoriumzsgo.republika.pl] ];
4. Skrótowe zapisy, w rodzaju np.: 'zespół (15-ty w książce)' [zamiast: piętnasty, albo 15], czy '(V-tkowy)' [zamiast: piątkowy, albo (lepiej) o trudnościach V [bo określenie 'piątkowy' może też oznaczać, że coś stało się w piątek...];
5. 'nie najlepszą' [asekuracją] - powinno być napisane łącznie;
6. "Korzystaliśmy ze schematu z nowo wydanego przewodnika" - 'nowo wydanego' to [tutaj] powinien też być jeden wyraz;
7. We fragmentach: 'z Filarem... cóż' i 'po lewej... trzeba było się wrócić.', itp. - tutaj, po wielokropkach, kolejne zdania też powinny zaczynać się od wielkiej litery;
8. 'robione z Tego miejsca' - czemu to 'Tego' jest tu z wielkiej litery? Czy to literówka, czy jakaś tajemnicza nazwa własna - ?
9. 'Wiadomo, droga jak każda w górach kończy się na szczycie' - to zdanie jest niejasne, źle wyrażona jest ta myśl - domyślam się, jaka - ale z tego zdania możemy się tego sensu tylko domyślać;
10. 'spotykam znajomego kolegę' - to niefortunny błędzik; prawie, jak pleonazmy w rodzaju: 'cofnąć się do tyłu', 'spadać w dół', czy 'kontynuować dalej'.

Poza tym - w tekście rzuciło mi się w oczy kilka błędów interpunkcyjnych - ale to już za wiele, żeby to szczegółowo wymieniać...

Tyle o błędach. Pisałem, żebyście to poprawili, żeby było lepiej! :-)
A ogólnie, co do treści - ciekawy artykuł, fajne wspomnienia, wreszcie świetne przejście!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-20 23:31 przez peresada.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» 'Tatrzańska droga' - słowo pisane.

peresada 20 paź 2012 - 23:30:15



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty