Re: pytanko do Biedrunia, dot. Osp

13 gru 2010 - 21:45:11
Paolo:

> W Górach VII/VIII '95 znalazłem opis Ospu.
> Interesuje mnie zdanie ze strony 25 - "Choć
> pierwsza droga 'Preobrazba' 7c+ powstała tam
> dopiero w roku 1987".
> Prawda to?

Witam archiwistę ;-) Prawda - jeśli chodzi o drogę klasyczną. Wcześniej były tam wytyczone trzy drogi hakowe Bora Štancara: Aviajo, Krompirjeve zrezke (Placki ziemniaczane) i Lastovka (Jaskółka). Właśnie fragmenty tej ostatniej wykorzystuje Preobrazba (Przemiana).

> Czemu akurat Preobrazba? Przecież tam się
> narzucają inne drogi jako pierwsze w kolejce :)

Być może dlatego, że ta połać ściany była rozpoznana w haczeniu i nie trzeba było dymać ma pik, żeby zjeżdżać z kilku stanów w przewieszeniu. Ale to tylko zgadywanka - ostatni raz widziałem się ze Srečo Rehbergerem (autorem Preobrazby) 18 lat temu i nie mam do niego komórki, żeby potwierdzić.

> Z czego wynikało tak późne otwarcie takiej
> ściany?

Po pierwsze z konkurencji Dużej Ściany, która uchodziła za najhonorniejszą, a potem Dolnej (Za Vasjo) i Górnej Ściany (Babna) - które miały łatwiejsze dojścia. Pierwszy raz Mišją peč odwiedziłem w kwietniu 1989 r. z Uśmiechem, jak jeszcze nie były wycięte ścieżki i była to ekspedycja do dżungli typu wenezuelskiego, tyle że nie mieliśmy maczety ;-)

Poza tym pamiętam, że oblazły nas chmary kleszczy - dobrze, że nie wiedziałem wtedy, że 100% z nich roznosi Boreliozę - jeden stres mniej.

Nikt się tam jeszcze wtedy nie wspinał - boom zaczął się chyba w 1991 roku, bo w 1990 było jeszcze pusto, w 1991 była wojna i nie byłem w Słowenii, żeby mnie do armii nie wcielili ;-), a w 1992 już były tłumy.

> Może jakieś inne ciekawostki znasz?

Na razie tyle ciekawostek musi wystarczyć, bo jestem w pracy :-)

> ps. lokelsi mówili mi ostatnio, że Barratro
> (poruszane tu dość burzliwie) jest
> ogólno-dostępne już.

To fajnie, ale proszę zweryfikuj to na miejscu zanim oficjalnie ogłosisz, że się tam wspinałeś i zachęcasz do tego innych.

Pzdrw,

m.b.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

pytanko do Biedrunia, dot. Osp

Paolo 13 gru 2010 - 13:29:15

» Re: pytanko do Biedrunia, dot. Osp

biedruń 13 gru 2010 - 21:45:11

Re: pytanko do Biedrunia, dot. Osp

Paolo 14 gru 2010 - 08:49:01



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty