Re: Góra Birów - doprecyzowanie

20 kwi 2009 - 20:27:32
Witam
Praktyki o których piszecie raczej "prawdziwym" grotołazom się nie zdarzają. Tym niemniej - rzeczywiście na Szarej Płycie wystaje dużo śrub typu HSA (po kilkukrotnych kradzieżach plakietek przestałem je uzupełniać, zresztą od czasu wybudowania grodu omijam ze szkoleniem Birów) - na szczęście są łatwo usuwalne i będzie to wkrótce zrobione - ale każdy kij ma dwa końce - nie będzie śrub, będą ringi. Zresztą pierwsze wklejane ringi na Birowie (nawet na Szarej Płycie, te częściowo zaklepane siekierą przez autochtona (niech mu ziemia lekką będzie bo już nie żyje) to praca grotołazów, między innymi moja.

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że eksploracja Birowa jako ogródka jaskiniowego wyprzedziła jego eksploracje wspinaczkową - wiem co piszę, bo uczestniczyłem w obydwóch; więc to nie do końca jest tak, że grotołazi zajmują drogi wspinaczkowe - równie dobrze można powiedzieć że jest odwrotnie.

Nie jest tez tak, że nie da się dogadać "miedzy wysokimi stronami", dlatego proponuje nie zaczynać dyskusji "my kontra wy", bo wrogów zewnętrznych mamy aż nadto...
Z Michałem (czyli de facto wspinaczkowym gospodarzem terenu) wyznaczyliśmy na Birowie kilka sektorów, gdzie będzie trochę więcej ringów niż trzeba, właśnie pod potrzeby grotołazów. Ustaliliśmy też, że kursy organizowane przez kluby speleo, przed weekendowymi zajęciami, powinny na niniejszym forum o tym powiadomić, by nie wkurzać kogoś kto przyjechał do Podzamcza tylko dla tych kilku dróg na Szarej Płycie. Nie wiem jaka jest tego realizacja (jak wspomniałem, ja na Birowie nie szkoliłem od dawna), ale przypomnę o tym zobowiązaniu przedstawicielom wszystkich klubów na tzw.poszerzonym zebraniu Komisji Taternictwa Jaskiniowego które odbędzie się 9 maja w Podlesicach.
Zabieram głos dlatego, że akurat mnie dość łatwo skoordynować wszelkie opisane sprawy - z racji działania w IŚW Nasze Skały, udzielania się w KTJ PZA, bycia instruktorem zarówno jaskiniowym jak i wspinaczkowym, a przede wszystkim dlatego, że kiedyś Birów traktowałem jak drugi dom..
Pozdrawiam serdecznie!
Włodek "Jacooś" Porębski
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Góra Birów - doprecyzowanie

Freddie Chopin 19 kwi 2009 - 23:13:43

Re: Góra Birów - doprecyzowanie

wizzzzz 20 kwi 2009 - 07:32:57

Re: Góra Birów - doprecyzowanie

rocko 20 kwi 2009 - 08:15:41

Re: Góra Birów - doprecyzowanie

Freddie Chopin 20 kwi 2009 - 17:33:12

» Re: Góra Birów - doprecyzowanie

jacoos 20 kwi 2009 - 20:27:32

Re: Góra Birów - doprecyzowanie

rocko 20 kwi 2009 - 22:24:30



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty