Re: Jak zostac instruktorem PZA

09 lip 2007 - 16:25:32
xtonyx Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Jak w temacie. Przejrzałem stronę PZA (http://pza.org.pl/szkolenie/index.acs) i nie bardzo widzę informację na ten temat. Kiedy sa jakieś kursy na instr np. wspinaczki skalnej PZA, i jakie są warunki dostania sie na taki kurs? Jaki jest program takowego?

[www.pza.org.pl]

> Czy w ogóle sa takie kursy i czy jest sens szkolić sie na instr PZA skoro (patrz niżej) w myśl ustawy nie daje to żadnych uprawnień?

Odpowiem wyrażając własne zdanie.
Jest sens.
W kontekście burzliwej dyskusji o instruktorach PZA uważam, że z czasem posiadanie uprawnień branżowych PZA stanie się sprawa prestiżowa.
Będzie wyróżniało, spośród tłumu różnej maści instruktorów państwowych, kształconych według różnych programów z nieokreślonymi kwalifikacjami tych, którzy szkolą profesjonalnie według przemyślanych programów a ich kompetencje podlegają weryfikacji.

> Nieco na marginesie; z tego co zapoznałem się z treścią ustawy o kulturze fizycznej (http://www.pzss.org.pl/Biuletyn/2_2002/ustawa.htm) to wynika, że do prowadzenia zajęć (jakichkolwiek) z dziedziny np wspinaczki upoważnieni są tylko nauczyciele w-f i instruktorzy AWF (art 44 pkt 1 i następne).

Zgadza się.

> Przecież jednak chyba instruktorzy PZA nie są zawieszeni w próżni, większość jest fachowcami (część wybitnymi) i byłoby niedorzecznością aby nie mogli prowadzić kursów. Tak wiec zapytuję ; na podstawie jakich przepisów prowadzą oni szkolenia (jeśli nie maja jednocześnie upr. państwowych).

Mają uprawienia państwowe. Choć nie wszyscy:
[www.pza.org.pl]

> Jednocześnie z tego co ja wiem, instruktorzy z upr. państwowymi mogą prowadzić kursy tylko na drogach ubezpieczonych. zapytuje wiec ponownie; na podstawie jakich przepisów tak jest? (A może tak nie jest i to plotka? Może instr AWF wolno takze prowadzić kursy wspinaczki na własnej asekuracji?).

Nie ma żadnych przepisów, które mówiły by o tym co może a czego nie może instruktor państwowy. W moim rozumieniu tego niedookreślenia, jedynym punktem odniesienia jest szczegółowy program kursu instruktorskiego, który kończy jego absolwent. Stawiam tezę, że z braku tychże regulacji, program określa kwalifikacje. Ale mogę się mylić. Sam jestem ciekaw jaka jest w tej sprawie opinia Komisji Szkolenia PZA?

> I w reszcie trzecie; jaka jest różnica miedzy instr. rekreacji a instr. sportu. W lekkiej atletyce wygląda to tak, że inst rekreacji może prowadzić zajęcia ze wszystkimi oprócz zawodników (czyli osób posiadających licencje związku sport.) a instr. sportu - zajęcia z zawodnikami.

Jest taka jak napisałeś, poza tym należało by odnieść się do definicji sportu oraz rekreacji. Jest ich wiele. Tyle ilu autorów i autorytetów w dziedzinie kultury fizycznej :) Tak sobie myślę.

> PODSUMOWUJĄC; chodzi mi o AKTUALNE regulacje prawne dotyczące szkolenia na terenie RP. Głównie szkolenia skalnego (na droga ubezpieczonych jak i na własnej asekuracji) oraz szkolenia sztuczno-scianowego i do robót wysokościowych. jeśli ktoś zna jakieś konkretne przepisy to proszę się nimi posiłkować ! DZIęKI!!!

Co do szkolenia "skalnego" i "sztuczno-ścianowego" jw. W kwestii szkolenia "do robót wysokościowych" nie wiem. Znam kilku instruktorów PZA w tym zakresie kompetentnych. Zaglądają na forum. Jeśli znajda czas na pewno odpowiedzą.

> Powyższe pytania nie są żadną prowokacja ani próbą namieszania (choć wierzyciele powszechnego spisku i tak mi pewnie nie uwierzą). JA PO PROSTU NIE WIEM WIEC PYTAM.

Kto pyta nie błądzi :)
Pozdr.




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2007-07-09 16:27 przez rkaluza.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Jak zostac instruktorem PZA

xtonyx 09 lip 2007 - 10:15:32

» Re: Jak zostac instruktorem PZA

rkaluza 09 lip 2007 - 16:25:32

Re: Jak zostac instruktorem PZA

Less-R 09 lip 2007 - 17:36:38

Re: Jak zostac instruktorem PZA

behemot 10 lip 2007 - 09:57:09

Re: Jak zostac instruktorem PZA

gl 09 lip 2007 - 16:59:06

Re: Jak zostac instruktorem PZA

dr know 09 lip 2007 - 17:00:49

Re: Jak zostac instruktorem PZA

gl 09 lip 2007 - 17:03:23

Re: Jak zostac instruktorem PZA

Ryszard Ochodzki 09 lip 2007 - 17:04:18

Re: Jak zostac instruktorem PZA

dr know 09 lip 2007 - 17:39:59

Re: Jak zostac instruktorem PZA

Ryszard Ochodzki 09 lip 2007 - 17:53:29

Re: Jak zostac instruktorem PZA

dr know 09 lip 2007 - 17:57:48

Re: Jak zostac instruktorem PZA

Ryszard Ochodzki 09 lip 2007 - 18:10:12

Re: Jak zostac instruktorem PZA

makar 09 lip 2007 - 18:04:41

Re: Jak zostac instruktorem PZA

dr know 09 lip 2007 - 18:06:24

Re: Jak zostac instruktorem PZA

Ryszard Ochodzki 09 lip 2007 - 18:34:31

Re: Jak zostac instruktorem PZA

xtonyx 09 lip 2007 - 18:37:45

Re: Jak zostac instruktorem PZA

dr know 10 lip 2007 - 08:05:41

Re: Jak zostac instruktorem PZA

xtonyx 13 lip 2007 - 10:00:54

Re: Jak zostac instruktorem PZA

yarpen zigrin 13 lip 2007 - 11:02:14



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty