Perła Zachodu -wspinaczka w granitognejsie

17 cze 2007 - 10:25:38
Pewnie wielu już słyszało o Perle Zachodu, tj. przełomowej dolinie Bobru odległej ok. 4km od Jeleniej Góry. Występuja tam skały porozrzucane po obu stokach rzeki. Czasem trudno do nich trafić, ale może warto pomysleć o kompleksowej pracy nad powstaniem nowych dróg, a także powstaniem przewodnika i stworzeniem alterantywnego mini rejonu skalnego w rejonie Jeleniej Góry. Przez szereg lat wraz z SHOPĄ wspinałem się w tym rejonie, wspinali się tam też BLONDAS oraz obecnie wytycza drogi boulderowe młody narybek, niestety za bardzo nie komumikujemy się ze sobą i pewnie chaotycznie wszystko się tu dzieje. A Perła Zachodu, no cóż z lustrowałem prawie każdy fragment tego zawiłego terenu i są tam fragmenty, skaly, bouldery, ekstremalne, trudne, łatwe etc. Okapy, ściany,filary i krawędziówki. skała jest wymagająca. W rejonie znajdują się skały stojące w wodzie np.Płetwa w grupie Wieżyc. W pobliżu znajdują się skały Tartaru, ale genaralnie skały są porozrzucane w różnych miejscach są takie formacje jak Próg , Sosnik (formacja mocno przewieszona niemal dach, aż prosi się o wyznaczenie drogi) formacje dziewicze Czyżynki, Kanclerz, Zadory (z geometrycznym niemal okapem, ekstrem) etc. Niektóre drogi zostały poprowadzone, na hakach, niektóre przewędkowane inne przeżywcowane zapewne robili to różni ludzie. kiedyś na jednej ze skał znalazłem nawet haki, być może niemieckie, zatem...
Jeśli chodzi o bouldery jest ich tu dużo. Na perle Zachodu można też uprawiać kajakarstwo górskie. Ze swojej strony chciałbym coś zrobić dla popularyzacji tego rejonu, jeśli są osoby chętne do wytyczania nowych dróg i do redagowania przewodika lub wspinały się w tym rejonie proszę o kontakt, a może coś wspólnie wygenerujemy. Rejon jest przyjemny, nie ma zgiełku podczas wspinania, można się znakomicie rozejść po rejonie w różne strony, odpocząć , w pobliżu znajduje się gościniec Perła Zachodu, widoki i krajobrazy są przednie.Są już obite drogi i choć ich mało i na pewno to nie Sokoliki, można tu spędzić znakomicie czas. Dla miłośnikow trudnych trawersów, jest w rejonie Tartaru skała Hades, a na niej do odłojenia trawers długości ok 100 m, a może i więcej, przewieszony niekiedy i pod górę, zatem wymagający.
O innych skałach w Górach Kaczawskich, Izerskich przedgórzu etc. jak będzie potrzeba mogę informować.
W pobliżu Perły Zachodu, znajduje się Wąwóz "Wądolno" - dzika sprawa, tam formacje skalne dziewicze -granitognejs:)
Namiar Jan Wieczorek(Abend): laim@go2.p
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Perła Zachodu -wspinaczka w granitognejsie

kryspin 17 cze 2007 - 10:25:38

Re: Per�a Zachodu -wspinaczka w granitognejsie

uncle_kris 17 cze 2007 - 12:55:42

Re: Perła Zachodu -wspinaczka w granitognejsie

Grzech 17 cze 2007 - 13:27:53



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty