Re: Pazurek

25 lip 2006 - 17:25:19
Wystawa ściany NE. Drugi Pazurek (a nie "Pazurek" - jak w topo) to tylko ta skała i 8 dróg. Pozostałe - mniej więcej tak jak podaje Kemo.
Do Admina:
Po konsultacji z kumplem, który wspina się tu od 15 lat mogę nanieść pewne korekty - oto cytat z jego maila:
"(...) w topo Michała Brożyny są istotne błędy i braki merytoryczne:
1. Sama nazwa skał to PAZUREK II albo DRUGI PAZUREK.
2. Drogi:
- linia nr 2 w topo ma 2 warianty: lewy (główny) - 2 wyciągi: pod okapem w lewo (stan. na półce za przewinięciem, VI-), do drogi nr 1 i wspólnie z nią na szczyt, albo prawy - pod okapem w prawo, przez okap i rysą (tak, jak pokazuje topo, trudności ok. VI);
- drogi nr 3 i 4 - obie kończą się przy łańcuchu na szczycie Wielkiego Bloku, a nie na wierzchołku, obie mają wycenę VI.1+ i obie są podkute w dolnej części, dodatkowo droga nr 3 nosi nazwę "Wszechświat cieszy", a nie "Wszechświat Ciszy".
- Górna część dróg 3 i 4, nad Blokiem (jak to jest pokazane w topo) to osobna droga - jakby drugi wyciąg do dróg nr 3 i 4, o trudnościach VI.1+, jeśli idzie się płytą między rysami, po ringach, nad Blokiem albo około VI, jeśli korzystamy z rysy. Jeden z ringów kończących tą drogę rusza się, nieco uszkodzony przez miejscowych;
- droga nr 5: po 1 wyciągu, który wyprowadza na Wielki Blok, są 2 warianty: a) rysą wprost w górę - tak, jak drugi wyciąg dróg 3 i 4 - trudności VI, albo b) w prawo pęknięciem do zacięcia nr 6 w topo - trudności ok. VI.
- droga nr 6 - zwyczajowo początek jest wspólny z drogą nr 7, a osobny start - tak, jak to jest pokazane na schemacie to wariant - o ile dobrze pamiętam, ma ok. VI.2+;
- droga nr 8 to "Bellissima" i ma "od zawsze" VI.2+;
Na skale znajdującej się mniej więcej 100 m w prawo (na pn- zach.) jest jeszcze kilka mniej ciekawych dróg wędkowych.
Co do uwagi o planowanym stworzeniu "Rezerwatu Pazurek", to mogę powiedzieć, że gdy zacząłem wspinać się tu 15 lat temu, dowiedziałem się na samym początku, że "podobno są takie plany"... Jak dotąd słyszałem o czymś takim wyłącznie od wspinaczy.(...)"
Do Michała Brożyny:
Przed pomysłem opublikowania swojego opracowania trzeba było skonsultować się, (a najlepiej spotkać na miejscu) z kimś ze środowiska wspinaczy olkuskich, którzy wspinają się i opiekują między innymi Drugim Pazurkiem (np. ze "Speleoklubu Olkusz"). Dzięki temu uniknąłbyś wielu błędów, które znalazły się w opracowaniu. Z tego co widzę, jesteś w tych stronach raczej gościem. Muszę niestety dodać jeszcze tę uwagę: przed wysłaniem tekstu do redakcji zawsze warto sprawdzić go pod względem pisowni, interpunkcji, składni, itd. Na to najwyraźniej nie starczyło Ci czasu/energii/motywacji czy też czegoś innego. Jest co nadrabiać.
Pozdrowienia,
peresada.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

Pazurek

Tedy 24 lip 2006 - 19:26:07

Re: Pazurek

booster 25 lip 2006 - 08:19:20

Re: Pazurek

kemo 25 lip 2006 - 09:33:22

» Re: Pazurek

peresada 25 lip 2006 - 17:25:19



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty