Podufała Baszta (Opálová stena)

05 paź 2011 - 12:52:55
Witam,

w dniu 2.X.br. wybraliśmy się do doliny Wielickiej z zamiarem przejścia dwóch dróg: M. Kriššák, M.Pelc, Filar (IV+) na Podufałej Baszcie (Opálová stena) i Bobačičová - V. Tatarka (V) na Podufałej Turni (Opálová veža). Dysponowaliśmy schematami i zdjęciami ścian ze strony [www.tatry.nfo.sk].

W pierwszą drogę weszliśmy kierując nie schematem, który wydał nam się mało dokładny [www.tatry.nfo.sk], a jej przebiegiem wrysowanym w zdjęcie [www.tatry.nfo.sk]. W konsekwencji przeszliśmy środkową część SW/W ściany Podufałej Baszty dwoma wyciągami, które wyprowadziły nas w okolice kulminacji niewyraźnego filara. Wspinanie kontynuowaliśmy w kierunku widocznej w kopule szczytowej rysy stanowiącej kontynuację małego kominka (co nomen omen pokrywa się z przebiegiem drogi ze wspomnianego powyżej zdjęcia). Samej rysy nie udało mi się przejść. Po dojściu do starych pętli w rysie brakło spręża i psychy na przewinięcie w prawo po oblakach pod spory okap (na „moje oko” ok. VII). Zjechałem więc na stan (nr 3), a następnie przenieśliśmy stanowisko ok. 20 m w lewo w okolice zacięcia/depresji (stan 3 bis). Przejście ściany skończyliśmy prowadząc ostatni wyciąg przez płytkę bezpośrednio nad stanowiskiem – czujne VI (po lewej, w depresji, ok. 5 m od stanowiska nie korzystaliśmy z haka), a następnie przez małą przewieszkę (V+) i górną część wspomnianej depresji (tu mającej już charakter zacięcia) do zagłębienia z blokami i grań. Całą przebytą drogę wrysowałem w schemat.

[picasaweb.google.com] - wersja możliwa do powiększenia

[lh3.googleusercontent.com]

Po powrocie do Krakowa próbowaliśmy rozpoznać temat w WHP-ie, Taterniku (1977, nr 3, str. 120) i przewodniku Puskasa, ale wszystkie te źródła, w odniesieniu do SW ściany podają jedynie szczegóły dotyczące drogi Urbanovič - Ždiarsky (VI,A) 6h (droga nr 3 na stronie [www.tatry.nfo.sk]).

I teraz prośba z mojej strony do osób, które być może zaglądały na tę ścianę i dysponują szerszą wiedzą o ew. informacje dotyczące: przebytej przez nas drogi /kombinacji (?), wspomnianej rysy z pętlami (zapych?, końcówka drogi którą szliśmy?) i ew. innych drogach na SW/W ścianie Podufałej Baszty.

Na koniec refleksja, a może nawet dwie, wiem, raczej mało oryginalne ;-); przed wyjazdem na mało chodzone ściany i drogi warto sprawdzać wszelkie dostępne przewodniki i źródła informacji, no i czasem nawet najprostszy schemat jest dużo lepszy niż kolorowe zdjęcie z netu.

Krzysiek

Krzysiek Sobiecki
[szlakiidrogi.pl]



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-11 14:20 przez krzysiek_sobiecki.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Podufała Baszta (Opálová stena)

krzysiek_sobiecki 05 paź 2011 - 12:52:55

Re: Podufała Baszta (Opálová stena)

GG 10 paź 2011 - 03:55:26

Re: Podufała Baszta (Opálová stena)

krzysiek_sobiecki 13 paź 2011 - 09:59:14



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty