CM atakuje !

14 mar 2012 - 12:16:26
[wiadomosci.gazeta.pl]

"Piotr van der Coghen, poseł PO i wieloletni szef Grupy Jurajskiej GOPR, poskarżył się, że na miejsce katastrofy kolejowej nie wezwano jego goprowców, bo strażakom zależy tylko na zysku własnej firmy. Teraz powinien za to przeprosić wszystkich, którzy ratowali rannych - pisze Przemysław Jedlecki
"Logika nie jest mocną stroną osób odpowiedzialnych za koordynację działań podczas katastrof" - pisze na swojej stronie internetowej Piotr van der Coghen. Dalej skarży się, że na miejsce katastrofy kolejowej pod Szczekocinami nie wezwano goprowców z pobliskich Podlesic. Przekonuje, że mogli być na miejscu w ciągu 15 minut, a wykwalifikowani ratownicy szybko pomogliby rannym.
Gdyby van der Coghen na tym poprzestał, można by te żale zbyć milczeniem. Problem w tym, że broniąc interesów własnej organizacji, obraził ponad tysiąc osób, które uczestniczyły w akcji ratunkowej, a na dodatek mija się przy tym z prawdą.
Ignorancja strażackich VIP-ów
Poseł twierdzi, że w wypadku masowej katastrofy w takim miejscu jak Szczekociny można liczyć tylko na kiepsko wyposażoną ochotniczą straż pożarną i spontaniczną pomoc mieszkańców. "Reszta sił ratunkowych musi dopiero dojechać z odległych miejscowości, co niestety zabiera czas liczony w godzinach (np. najbliższa Powiatowa Komenda PSP w Zawierciu znajduje się o przeszło godzinę jazdy ciężkimi, bojowymi wozami pożarniczymi)!" - pisze.
To nieprawda. Na miejscu zderzenia pociągów już w ciągu pięciu minut od wezwania byli zawodowi strażacy ze Szczekocin. Po pół godzinie dojechało kilkudziesięciu innych. Jestem przekonany, że każdy z nich był co najmniej tak samo dobrze wyszkolony jak ratownicy-ochotnicy z Podlesic. Nie brakowało im też niezbędnego sprzętu.
Poseł-ratownik powinien o tym wiedzieć. Tak jak i to, że na miejscu było 49 karetek, dwa śmigłowce, 518 strażaków i setki policjantów. W sumie rannych w wypadku ratowało ponad tysiąc osób.
Ale dla van der Coghena ważniejsze jest to, że służby wojewody i sztab akcji nie wezwał akurat jego ludzi z psami ratowniczymi. W telewizji zobaczył, jak wojewoda "mamrocze", że czeka na bliżej nieokreślonego psa, a przecież powinien wiedzieć, że niedaleko jest centrala jurajskiej grupy GOPR! "Zapomniał biedaczek?" - kpi poseł. A dalej już oskarża, że przez "ignorancję strażackich VIP-ów" "złota godzina ratownicza" przepadła. Zarzuca strażakom, że są nastawieni tylko na zysk dla własnej firmy. Że histerycznie paraliżują działania innych ratowników, bo uznają ich za swoją konkurencję. Dlatego chce, by akcji pod Szczekocinami przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli.
Urażona duma?
Trzeba dużo złej woli, by stawiać takie zarzuty. Nikt spośród rannych nie zmarł w czasie akcji ratowniczej. Ci, którzy byli w najgorszym stanie, trafili do szpitali w ciągu godziny. Wiem o tym, bo pod Szczekocinami spędziłem kilkanaście godzin. Chaosu nie widziałem. Widziałem za to ciężko pracujących strażaków, lekarzy i pomagających im mieszkańców. Van der Coghen wyśmiewa psa, który jako jeden z pierwszych przeszukiwał zniszczone wagony. Jego właściciela nazywa hochsztaplerem, "który chyba odwiązał jakiegoś psa od budy". Prawda jest taka, że był to ratownik górski.
Nie wiem, ile w jego poselskim pisaniu jest urażonej dumy, niespełnionych ambicji, a ile troski o swoich ulubionych goprowców. Nie wiem, czy byli oni potrzebni na miejscu katastrofy. Ale sugerowanie, że ktoś szafował ludzkim życiem po to, by pozbyć się konkurencji jest - delikatnie mówiąc - niestosowne.
Van der Coghen pisze, że "ignorancja i brak wiedzy nie jest przestępstwem". Powinien sobie te słowa wziąć do serca."
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» CM atakuje !

peidos 14 mar 2012 - 12:16:26

Re: CM atakuje !

juhas 14 mar 2012 - 17:14:20

Re: CM atakuje !

Keczup 14 mar 2012 - 18:39:14

Re: CM atakuje !

Mammoth 14 mar 2012 - 19:54:37

Re: CM atakuje !

Less-R 14 mar 2012 - 20:17:01

Re: CM atakuje !

Keczup 14 mar 2012 - 20:17:06

Re: CM atakuje !

inż Mamoń 14 mar 2012 - 20:33:38

Re: CM atakuje !

burlan 14 mar 2012 - 21:14:58

Re: CM atakuje !

Piotr van der Coghen 15 mar 2012 - 15:38:11

Re: CM atakuje !

inż Mamoń 15 mar 2012 - 15:44:59

Re: CM atakuje !

darek 15 mar 2012 - 16:23:49

Re: CM atakuje !

sandwich1 14 mar 2012 - 20:50:17



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty