Piotrek, Krajanie Mój,
to nie do końca tak..
Wszak obgadaliśmy to już, i oczywiście - przyznaje Ci rację "historyczną" ale nie racjonalną.
Bo popatrz: Pazurek to nazwa wsi, a od niej dopiero wspinacze przejęli nazwy skał (tak jak od Rzędkowic, Łutowca czy Mirowa, choć skały nazywają się zupełnie inaczej). Zubowe Skały [& concorses] zwane były Pazurkiem "od wsi", ale i "te drugie", na wschód od drogi (wraz z Igłami Olkuskimi (!) - tez Pazurkiem (też "od wsi"), dla nieznających niuansów topografii wspinaczy ślaskich i krakowskich.. Wtedy dla wygody powstało wyróżnienie PAZUREK PIERWSZY (na zachód od drogi) i PAZUREK DRUGI (na wschód od drogi).
Ale.. teren na zachód od drogi aż do Jaroszowca Olkuskiego (wszak te skały zwane były też po prostu JAROSZOWIEC), czyli Zubowe Skały obejmujące (najważniejsze, bo szkoda klawiatury) turnie: - Główny (Wielki)/Boczny Mur, Babka, Zielona Ściana, Kwadratowa, Biała, Ostatnia, wraz z dalej położonymi Piecykami, Cisowymi Skałami, Jastrząbką, Jastrząbkiem, Pielgrzymem - stały się "w pewnym czasie" REZERWATEM PRZYRODY PAZUREK.
I wtedy zaczął się młyn - bo Jastrzabki/Cisowa nie były jeszcze (właściwie nadal nie są) odkryte do wspinania, a Zubowe Skały "odebrały" nazwę PAZURKOWI PIERWSZEMU, więc PAZUREK DRUGI stał się po prostu PAZURKIEM (bo nie było dwóch).
A rzeczywisty PAZUREK DRUGI rozczłonkował się na pięć (!) OLKUSKICH IGIEŁ i trzy (!) Pazurki (mimo że to jedna ściana, tak jak Główny/Boczny Mur w Zubowych..
Tak więc, nie obruszaj się na nazewnictwo. Ja "osobiście" wyróżniam REZERWAT PAZUREK (głównie Zubowe Skały, ale także Jastrzabki i Cisową), PAZUREK (dla Ciebie i w rozmowach z Tobą, ale chyba tylko z Tobą, słusznie zwany PAZUREK II) oraz Igły Olkuskie. Howgh!
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Włodek
PS: Przewodniki zawsze mają bonus "licentia poetica", choć to co z nazewnictwem stało się w Łutowcu, mnie załamuje..