Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

12 lis 2014 - 22:38:54
Olgierdzie,
Odnoszę wrażenie, że uciekłeś w złośliwości ("laryngologiem", "liznąwszy", itp.). Ponadto stosujesz sztuczki mające na celu "wzmocnienie" słabych argumentowo zdań ("sugeruje wyraźnie", "mogę Cie zapewnić").
Ja postaram się nie pójść podobną drogą (z szacunku do Ciebie i ewentualnych innych czytelników wątku).

Na początek uwaga: Recenzja Księżniczki mi się spodobała i podoba, a poniższe wywody nie maja na celu jej skrytykowania.

Ad rem:

1. Twój protest jest chybiony, bo:

a) pierwsze zdanie (".. Jednak dopiero mając dziewiętnaście lat, Szafirski odkrywa w sobie umiłowanie do górskich wędrówek, które skłoni go do pokonywania kolejnych tatrzańskich klasyków i ekstremów..") wcale nie" sugeruje wyraźnie, że od "odkrycia umiłowania do wycieczek" do pokonania pierwszych ekstremów, musiało upłynąć sporo czasu - a w każdym razie, że nie jest to bezpośrednie następstwo zdarzeń". Jeśli się mylę, wykaż mi tę wyraźna sugestię. Idąc Twoim tokiem myślenia, zarówno odkrywanie jak i skłanianie (go) mogły być wydarzeniami impulsywnymi, chwilowymi, jak i rozciągniętymi w czasie. Mało tego, to pierwsze zdanie nic nam nie powiedziało, że proces skłaniania już nastąpił ( czy zakończył sie, czy trwa bądź czy jeszcze się nie rozpoczął), a jedynie że dopiero nastąpi (przypominam że Ryszard Szafirski ma 77 lat) -rozpocznie się i zakończy w przyszłości - bo że zakończy się, wiemy z wyrażenia "skłoni")

b) drugie zdanie ("..Jednak dopiero mając dziewiętnaście lat, Szafirski odkrył w sobie umiłowanie do górskich wędrówek, które skłoniło go do pokonywania kolejnych tatrzańskich klasyków i ekstremów..") wskazuje (nieważne - wyraźnie czy nie) że proces "skłaniania" (go) zakończył się ("sukcesem" dla procesu). Poza uwagami identycznymi jak do pierwszego zdania, dodam, że nie mówią one (oba zdanie) nic o pokonaniu a jedynie o skłonności do pokonywania "tatrzańskich klasyków i ekstremów". O użyciu przymiotnika "kolejnych" w kontekście zdania nie chcę pisać, bo post byłby bardzo długi.

c) zdanie o Gubałówce i Giewoncie jest (w mojej ocenie) z Twojej strony nieuprawnione - ma się nijak do tego co napisałem o jedności form czasu w jednym zdaniu.

Stąd moja opinia o "nielogiczności" - zresztą nasza dyskusja też na to wskazuje (przytoczę jedną z definicji: logika - nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli)

2. <Nie wnikam w Twoje kryteria estetyki językowej > -a szkoda, bo w ten sposób opisujesz nieznane nieznanym.

3. <Więc pewnie jesteś laryngologiem:-) > Nie, o czym za chwilę. Skonsultowałem się z moją córką, lekarzem medycyny na specjalizacji laryngologicznej i potwierdziła moje przypuszczenia, że lekarze w swojej pracy nie zwracają dużej uwagi na estetykę języka lecz na prawidłowość jego funkcjonowania. Pisząc "cenię sobie ładny język", pod pojęciem "ładny język", miałem na myśli to, co wpływa na moją przyjemność czytania. Ale to przecież zrozumiałeś, bo umieściłeś na końcu "laryngologa" :-)

4. Jako współczesny "człowiek renesansu" (mimo urodzenia w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku według rachuby czasu ery chrześcijańskiej) i osoba która odbyła różnorakie kształcenie (od technicznego, poprzez przyrodnicze, po humanistyczne, a nawet, nazwijmy je "administracyjne":

a) jestem w stanie uwierzyć Ci, że Ty, jako osoba która liznęła językiem ("ładny" to pojęcie względne) podstawy mechaniki kwantowej, możesz mnie zapewnić o wzajemnej niesprzeczności czterech stwierdzeń na temat czasu. Ba, chętnie zapoznam się z dowodami tej niesprzeczności.

b) podtrzymuję, że nie występuje między tymi czterema zdaniami (na temat czasu) koniunkcji - są zbiorami rozłącznymi i wzajemnie się wykluczającymi.

c) napisałem "znam co najmniej cztery teorie". Czyli znam nie mniej niż cztery, a de facto więcej. Czytałeś zapewne "Krótką historię czasu" Stephena Hawking'a - jak na pozycję autorstwa fizyka o bardzo wysokim ilorazie inteligencji (może właśnie dlatego?) czyta się zadziwiająco lekko i zrozumiale. Tam (chyba tam - nie mam "pod ręką", a czytam relatywnie dużo) między wierszami są przytoczone i inne teorie.

Uff, i tak już za dużo napisałem.

Pozdrawiam serdecznie, pozostając z szacunkiem..
Włodek
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

greg 12 lis 2014 - 11:13:22

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Mnietek 12 lis 2014 - 11:18:04

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

jacoos 12 lis 2014 - 13:46:54

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

brunka 12 lis 2014 - 15:46:41

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

McAron 12 lis 2014 - 15:56:23

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

jacoos 12 lis 2014 - 19:15:10

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Anonim 12 lis 2014 - 19:56:49

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Anonim 12 lis 2014 - 21:23:59

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

McAron 12 lis 2014 - 20:30:35

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

szczepan2 12 lis 2014 - 21:54:20

» Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

jacoos 12 lis 2014 - 22:38:54

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Anonim 12 lis 2014 - 18:50:47

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Księżniczka 12 lis 2014 - 13:49:50

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Księżniczka 12 lis 2014 - 13:04:12

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Eddie 12 lis 2014 - 16:57:50

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

glo 12 lis 2014 - 19:10:18

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

McAron 12 lis 2014 - 20:45:52

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

Księżniczka 12 lis 2014 - 21:14:19

Re: nowa recenzja autorstwa Ksieżniczki

$więty 12 lis 2014 - 21:45:15



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty