Noszak 2011

26 sie 2011 - 09:59:21
Z przyjemnością informuję, że powiódł się projekt pierwszego od 34 lat wejścia na Noszak (7492 m.n.p.m.). W wyprawie do Afganistanu udział wzięli: ks. Krzysztof Gardyna (kierownik), Zbigniew Dudrak, Rafał Michałowski (KW Poznań), Krzysztof Mularski (KW Poznań), Wojciech Paczos, Marta Rękas i Piotr Śpiewanowski. Na szczycie 13 sierpnia stanąłem ja czyli K. Mularski oraz ks. Gardyna; dwa dni później nieudany niestety atak podjęli W. Paczos i M. Rękas, którzy działali w wyraźnie gorszych warunkach pogodowych i którym udało się dotrzeć na wys. ok 7200. Szliśmy drogą normalną (austriacką), wychodząc na wierzchołek zachodni i trawersując granią do głównego. W przejściu przez barierę skalną na ok. 7000 korzystaliśmy z pozostawionej przeze mnie rok wcześniej poręczówki (styl z zeszłego roku: mikst, min. IV, free solo).
Wyraźnie poprawiły się warunki dojścia do BC - m. in. przez pola minowe poprowadzony został szlak, a przez potok Mandaras mostek. Nie udała się natomiast realizacja wybitnie sportowego celu wyprawy, czyli przejścia ze wschodniego wierzchołka Noszaka na Shingeik Zom I.
Kończąc powtórzę pogląd wypowiedziany na łamach artykułu w Górach, że afgański Hindukusz Wysoki stoi szerokim otworem przed każdym, kto chciałby się tam wybrać.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Noszak 2011

doctorantus 26 sie 2011 - 09:59:21



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty