Koniec kłopotów ze sfinansowaniem remontu Sokoła TOPR

30 cze 2005 - 22:49:02
To chyba koniec akcji Smiglo? No milo bylo. Dzieki! Wielkie dzieki i usciski dla wszystkich ktorzy pomagali.

[wiadomosci.wp.pl]

Koniec kłopotów ze sfinansowaniem remontu Sokoła TOPR
PAP 18:15

Po kilkumiesięcznych staraniach udało się zebrać brakujące ponad 2 mln zł, które Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe winne było fabryce w Świdniku za remont kapitalny śmigłowca Sokół. Naprawa rozbitej w 2003 r. maszyny kosztowała 6 mln zł.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz zwiększył plan wydatków i teraz łączna kwota dotacji z MSWiA dla TOPR, z przeznaczeniem na sfinansowanie remontu śmigłowca, wyniesie 1 mln 344 tys. zł - powiedział naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.

Ponad 500 tys. zł dołoży na ten cel TOPR. Większość tej kwoty stanowią pieniądze przekazane pogotowiu przez Tatrzański Park Narodowy, w formie części wpływów ze sprzedaży biletów wstępu w Tatry. Kolejne 100 tys. zł pochodzić będzie z fundacji "Śmigło dla Tatr".

Dzięki temu sprawa uregulowania należności za remont śmigłowca zostanie załatwiona do końca przyszłego tygodnia. W sprawie odsetek od zadłużenia będziemy jeszcze negocjować z fabryką w Świdniku - dodał Jan Krzysztof.

Większość z 6 mln zł za remont śmigłowca zapłacono fabryce już przy odbiorze maszyny w lutym br. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, część, głównie z ubezpieczenia rozbitej maszyny, dołożyło TOPR. Zakup nowego Sokoła kosztowałby ok. 20 mln zł.

Śmigłowiec TOPR uległ wypadkowi w Tatrach pod koniec stycznia 2003 r., uczestnicząc w akcji na lawinisku pod Rysami, podczas poszukiwania ciał tyskich licealistów. Pilot zmuszony był do awaryjnego lądowania po wyłączeniu się w krótkim odstępie czasu obydwu silników maszyny. Prokuratura oskarżyła pilota o spowodowanie wypadku śmigłowca, ale sąd uniewinnił mężczyznę. (aka)
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Koniec kłopotów ze sfinansowaniem remontu Sokoła TOPR

Dzik 30 cze 2005 - 22:49:02Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty