WAŻNE INFO DLA "RYCZAŁTOWCÓW" !!!

19 sty 2005 - 18:17:04
Uwaga, ważne informacje dla podatników którzy rozliczają się na zasadach ryczałtowych, a którzy chcą wspomóc Akcję Śmigło dla Tatr [www.smiglodlatatr.pl]

Podatnikom, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtowych, także przysługuje prawo do odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. ?Ryczałtowcy?, którzy zechcą to zrobić, muszą wybrać taką organizację i dokonać wpłaty na jej konto najpóźniej do końca stycznia, wtedy bowiem mija dla nich termin składania deklaracji podatkowych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:
prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
będące osobami duchownymi (art 1 ustawy).

Forma takiego opodatkowania wybierana jest najczęściej przez osoby świadczące różnego rodzaju usługi.

W porównaniu z podatkiem dochodowym osób fizycznych, który płacony jest od dochodu (tu uwzględniamy koszty uzyskania przychodu), podstawową zasadą opodatkowania w tej formie jest płacenie zryczałtowanego podatku wedle niższej stawki, ale od całego uzyskanego przychodu.

Obecne rozliczenia podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dokonują podatnicy, którzy wybrali taką formę opodatkowania do 20 stycznia roku ubiegłego lub wybrali ją w momencie rozpoczęcia działalności.

Ustawa obowiązująca "ryczałtowców" (w art. 14a) przewiduje możliwość przekazania 1% z należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Rozliczenia takiego dokonuje się w formularzu PIT-28 w pozycji 103, wedle takich samych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się na PIT-36 i PIT-37.

Podatnicy, korzystający ze zryczałtowanej formy opodatkowania, muszą jednak pamiętać, że wyboru organizacji pożytku publicznego i wpłaty obliczonego 1% na jej konto, muszą dokonać przed złożeniem zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli najpóźniej 31 stycznia 2005 roku. Wtedy bowiem dla tej grupy podatników mija termin składania zeznań podatkowych.



BARDZO PROSIMY WSZYSTKICH KTÓRZY POMAGAJĄ NASZEJ AKCJI O PRZEKAZANIE TEJ INFORMACJI DALEJ - DO WSZYSTKICH KTÓRZY MOGLIBY POMÓC, A ROZLICZAJĄ SIĘ RYCZAŁTEM. CZASU ZOSTAŁO BARDZO MAŁO - TYLKO DO KOŃCA STYCZNIA!!!!!!!!!!



Dzięki!

Kacper



_______________________________________
Climb Now - Work Later and Have an Ice Day!

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki
ul.Noakowskiego 10/12 00-666 Warszawa
Bank Millennium 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» WAŻNE INFO DLA "RYCZAŁTOWCÓW" !!!

Icefall 19 sty 2005 - 18:17:04



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty