Zbieramy podpisy pod listem do mediów

01 mar 2004 - 21:03:56

Szanowni Państwo

Oto treść pisma do wysyłki którego zamierzamy namawiać internautów z górskich i narciarskich grup dyskusyjnych. Pismo tej treści powinno trafiać do odpowiednich posłów, ministrów, Marszałka Sejmu. Prosimy o poparcie naszej akcji informacyjnej ( która jest wstępem do szerszej inicjatywy na rzecz ratownictwa w Tatrach).

Internauci z www.wspinanie.pl reprezentowani przez:

Artur Hajzer poczta@alpinus.com
Jacek Rządkowski
Piotr Cienciała
Michał Głomba
Kacper Gradon
Dariusz Krzemiński

Pozostali popierający:

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
.
.
.
100.





-----------------------------------------------------------------------------------------------

Jako turysta górski i obywatel przejęty jestem brakiem systemu helikopterowego ratownictwa w Tatrach dlatego zwracam się do Pana z prośbą i apelem o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia poprawki do ustawy o ochronie przyrody, której projekt skierowany został do Marszałka Sejmu z prośbą o uchwalenie przez Premiera RP i który jest przed III czytaniem.

Cytuję z pisma Rzeczniczk Prasowej MSWiA, Pani Alicji Hytrek z dnia 11.03.2003 do redakcji Życia Warszawy:

"Ratownicy niosący pomoc w gόrach muszą mieć gwarancję, że w przypadku np.: potrzeby zakupu nowego sprzętu, ktόry będzie ratował ludzkie życie, mają w budżecie zapewnione środki finansowe i nie są skazani na jednorazowe ”zrzutki na ratunek”.

Idąc za tą myślą, uważam podobnie, iż tylko systemowe rozwiązania finansowania ratownictwa w Tatrach, wypracowane pomiędzy resortami, w porozumieniu ze wszystkimi służbami pozwolą na skuteczne radzenie sobie z wypadkami w tych górach.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że temu zadaniu nie podołają samodzielnie ani pozarządowe stowarzyszenie TOPR (w strukturach MSWiA), ani LPR, nawet przy pomocy Straży Granicznej, doraźnej pomocy PFRON i dobrej woli TPN. Potrzeba jest stworzenia międzyresortowej platformy(Min.Zdrowia, Min.Środowiska, Min.SWiA) która ostatecznie usystematyzuje ten problem.

W tych dniach zwrócić chcę jednak Pana uwagę, że rządowy projekt ustawy o ochronie przyrody, który uniemożliwia przekazywanie Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu choćby części z wpływów za bilety wstępu na teren TPN na rzecz ratownictwa na obszarze Parku, który jako jedyny w Polsce ma charakter wysokogórski i jest obszarem szczególnie niebezpiecznym i "wypadkonośnym".

Art.12 pkt 6 projektu określa cele które finansowane mogą być z wpływów za bilety wstępu na teren Parków Narodowych. Brak tam zagadnień z zakresu bezpieczeństwa na terenie Parku i ratownictwa na tym obszarze.

Helikopter TOPR , dzierżawiony przez LPR,(przed katastrofą) podejmował ok. 400 akcji ratowniczych rocznie. Tatrzański Park Narodowy odwiedza rokrocznie ok 1,5 mln turystów z kraju i z zagranicy. Turyści Ci, w tym i ja, powinniśmy mieć zapewnione ratownictwo helikopterowe na tym obszarze. Płacąc za bilety wstępu na teren TPN domagam się aby część tej kwoty mogła być i żeby była przeznaczana na ten cel. Byłoby to też formą uczciwości społecznej, skoro nie wszyscy Polacy jeżdżą w Tatry i nie wszyscy zainteresowani być muszą helikopterowymi akcjami ratunkowym. Odpłatność za bilety wstępu do TPN jest też okazją obciążenia kosztami akcji ratunkwych niemałej rzeszy turystów zagranicznych, której należy się w naszym kraju ratownictwo bezpłatne.

W związku z powyższym ponawiam prośbę o podjęcie działań na rzecz wprowadzienia poprawki do ustawy o ochronie przyrody art.12 pkt. 6 tak aby środki z biletów do TPN mogły być przekazywane na rzecz ratownictwa. Rozumiem, że beneficjent ich przekazania np.TOPR , czy procent ceny (np.20%) muszą być uzgodnione i określone w rozporządzeniu do ustawy lub innych przepisach szczegółowych.

Kończąc podkreślam, że helikopter MI-2 którym dysponuje LPR , z/w na warunki techniczne nie nadaje się i nie powinien prowadzić górskich akcji ratunkowych i zmiana ustawy o ochronie przyrody jest szczególnie ważna w momencie gdy plany wymiany helikopterów w LPR zostały odłożone na nieokreślony termin. Ciągle też niejasne są losy remontu rozbitego śmigłowca Sokół - i nawet po remoncie - będzie on tylko narzędziem doraźnym i zastępczym a nie systemowym rozwiązaniem na poziomie Europy do której zmierzamy.

Brak tych zmian zamknie ścieżkę do budowy platformy na rzecz stworzenia całego systemu specjalistycznego, helikopterowego ratownictwa górskiego w Tatrach i cofnie służbę TOPR, w metodach ratunkowych, do mrocznej epoki lat 50-ch.

Jeszcze raz prosze o poświęcenie się działaniom na rzecz zmian w projekcie ustawy o ochronie przyrody - nr druku 1982, pozycja 627 "E".

Domagam się podjęcia działań teraz a nie wtedy gdy na grupę licealistów spadnie następna lawina - wtedy będzie już za późno.



Z poważaniem
imię
nazwisko
adres
mail



Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki
ul.Noakowskiego 10/12 00-666 Warszawa
Bank Millennium 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611
z.d. Śmigło dla Tatr
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Zbieramy podpisy pod listem do mediów

dziadek 01 mar 2004 - 21:03:56



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty