Re: żywotność liny

ako
03 lut 2013 - 13:21:55
Paul Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> ... ja wywalam liny po
> 5-7 latach użytkowania. czasem wcześniej jak
> zauważe jakieś niepokojące znaki na oplocie...

Nie napisałeś jak intensywnie użytkujesz linę a wszystko od tego zależy.

Przytaczam zalecenia producenta (Mammut):

Częstotliwość użytkowania / przybliżona żywotność

nigdy / max 10 lat
rzadko: dwa razy w roku / do 7 lat
okazjonalnie: raz w miesiącu / do 5 lat
regularnie: kilka razy w miesiącu / do 3 lat
często: co tydzień / do 1 roku
stale: niemal codziennie / poniżej 1 roku

Oczywiście tabelkę trzeba traktować orientacyjnie. W zasadzie tylko pierwsza pozycja nie budzi wątpliwości ;-)

Pytanie piciu88 dotyczyło nieużywanej liny. Czas użytkowania liny w ogóle, to bardziej skomplikowana sprawa. Wg starej zasady każdy lot o WO powyżej 1 powoduje wywalenie liny na śmietnik. Generalnie intensywność użytkowania jest odzwierciedlona przez stan oplotu (mechacenie, pęcznienie , przetarcia itp.) i złomując linę kierujemy się z reguły jego oceną oraz wiekiem liny. Do tego dochodzi historia (ilość i "waga" odpadnięć).
Ja, przy moim dość łagodnym obchodzeniu się z liną dynamiczną (zero wędek - do tego mam statyka, którego wymieniam co 2 lata, mało patentuję z dołem, liny użytkuję na zmianę z linami partnerów) złomuję linę po 5-6 latach, czasem wyglądającą jeszcze bardzo dobrze. Ale są tacy, którzy wymieniają liny co 2 lata lub częściej (orają w skałach i na panelu, wędkują i robią to często).

W innym wątku cytowano Pita Schuberta "Bezpieczeństwo i ryzyko w skale i lodzie". Otóż nawet tam nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi, kiedy należy wycofać linę. Z grubsza Pit Schubert podaje wiele kryteriów, każdorazowo zastrzegając się, że każde może być tak samo dobre jak i złe ;-)

Z ciekawszych stwierdzeń można przytoczyć takie:

- Odpadnięcie o WO 1 lub większym powoduje wycofanie liny,
- nie korzystać z liny, jeżeli doszło do ewidentnego hamowania lotu na ostrej krawędzi,
- przytacza zasadę obowiązującą w niemieckiej armii - obowiązkowa wymiana lin po 200 godzinach ich użytkowania ( z zastrzeżeniem, że zerwaniu ulegały zarówno nowiutkie liny - na krawędzi, jak i liny po 400 godzinach użytkowania przechodziły testy tak jak nowe),
- wielki wpływ na żywotność liny ma ilość i sposób w jaki się zjeżdża a wspinanie na wędkę powoduje 10-krotnie szybsze starzenie się liny! (tutaj przywołał badania Edelrida),

Co do wędki to pozwolę sobie zacytować dosłownie:
"Lin używanych wielokrotnie do wspinaczki na wędkę nie wolno już stosować do wspinaczki z normalną asekuracją w terenie ze względu na ryzyko obciążenia na ostrej krawędzi skały.Natomiast można ich używać dalej do wspinaczki na wędkę do czasu rozerwania się oplotu liny."

"Lina uszkodzona na skutek licznych odpadnięć podczas wspinaczki sportowej zerwie się przy obciążeniu na ostrej krawędzi znacznie prędzej niż lina, która nie została wystawiona wcześniej na tak wiele tego rodzaju obciążeń"


W książce opisano wiele przypadków zerwania lin i wnioski wyciągane na podstawie badań. Jest też więcej przemyśleń i wskazówek dotyczących czasu użytkowania liny. Każdemu zainteresowanemu polecam.


Pozdrawiam,

ako
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

żywotność liny

piciu88 01 lut 2013 - 23:16:04

Re: żywotność liny

ako 01 lut 2013 - 23:41:19

Re: żywotność liny

Paul 03 lut 2013 - 09:39:53

» Re: żywotność liny

ako 03 lut 2013 - 13:21:55

Re: żywotność liny

Paul 06 lut 2013 - 12:28:53

Re: żywotność liny

Michu 05 lut 2013 - 18:47:49

Re: żywotność liny

McAron 06 lut 2013 - 01:19:57Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty