Lina dynamiczna a jej wymiana

25 lip 2018 - 12:44:27
Posiadam linę Ocun Shogun 10 mm (ponizej zamiescilem te parametry). Line zakupilem z 8a.pl w listopadzie ubieglego roku. Jest dosc czesto uzywana srednio 2-3 razy w tygodniu na panelu i jak do tej pory 3 razy w skalach. O line staram sie dbac. Na jeden dzien wspinaczki przypada mi kilka-kilkanascie odpadniec. Waze okolo 95 kg. Wiem, ze kazda lina sie inaczej zuzywa itp, ale chcialbym czysto orientacyjnie wiedziec kiedy powinno sie wymienic moja linę. jak wspomnialem staram sie o nia dbac, nosze ja w plachcie zawsze zwiniętą. Obecnie muszę ciachnąć chyba z dobry metr-dwa bo sie dosc mocno zmechcila od koncowki. Oprocz tego w czasie zwijania liny czasami wyczuwam jakby takie "mieksze miejsca" - kolega wspinacz z doswiadczeniem powiedzial, ze nic jej nie jest. Prosze o rade.

P.S Dodatkowe pytanie o noszenie liny w torbie na linę. Obecnie robię w ten sposób, że zwijam linę zgodnie ze sztuką, następnie kładę linę na płachcie i zaginam w pół i potem do torby. Pytanie czy takie przechowywanie jest ok, czy zamiast zwijac line i lamac na pol do torby nie lepiej po prostu schowac ja sklarowana do torby? Chodzi mi o samo zlamanie liny w pol do torby czy cos takiego nie uszkadza liny, czy mocniej zuzywa.

Oto paramatery mojej liny:

60 metrów
Typ liny pojedyncza
Średnica 10,0 mm
Liczba odpadnięć UIAA 9
Siła graniczna 7,2 kN
Wydłużenie statyczne 7,1 %
Wydłużenie dynamiczne 33 %
Waga 65 g/m
Przesuw koszulki 0 mm
Przeznaczenie wspinaczka skalna, wielowyciągowa, ścianki



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-07-25 13:12 przez nighttrain.
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Lina dynamiczna a jej wymiana

nighttrain 25 lip 2018 - 12:44:27

Re: Lina dynamiczna a jej wymiana

kilkor 25 lip 2018 - 14:03:27

Re: Lina dynamiczna a jej wymiana

nighttrain 25 lip 2018 - 14:14:57

Re: Lina dynamiczna a jej wymiana

Anonim 25 lip 2018 - 19:32:12



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty