SWL, MBS, SF i wytrzymałość zmęczeniowa

26 paź 2016 - 20:54:07
Przeczytałem w ostatnim Taterniku (3/2016 str 68) artykuł dotyczący karabinków i ...
są tam podane różne hasła i definicje ale wg mnie mają mało wspólnego ze wspinaniem i warto by dopisać do tych haseł kilka słów wyjaśnienia.

"Pierwsza prawda": Hasło SWL (Safe Working Load a raczej WLL czyli Working Load Limit): wartość ta jest istotna podczas wykorzystywania sprzętu wspinaczkowego do podnoszenia. Wtedy kalkuluje się wartość obciążenia roboczego . Jest on dla nas interesujący głównie podczas robót wysokościowych,wszelkiego transportu ekwipunku (holowania świni) czy ratownictwa. Podany współczynnik bezpieczeństwa (SF Safety Factor) 7-10 (w stosunku do MBS -Minimum Breaking Strength) dotyczy raczej wszelkiego sprzętu miękkiego (taśm, zawiesi, lin) ale dla uproszczenia wiele organizacji przyjmuje takie same wartości również dla sprzętu stalowego - aby uprościć system. Podczas wspinania interesuje nas ta wartość MBS (bo przy niekorzystnym ułożeniu możemy ja przekroczyć i...)

"Druga Prawda": Dla stopów aluminium orientacyjna granica zmęczenia Zgo wynosi około 0,35 Rm (ale jest to zależne od wielu czynników i może być trochę mniejsza). Jak łatwo policzyć wartość 5kN dla karabinka o wytrzymałości 22kN z punktu widzenia zmęczenia jest nieistotna. Nawet przy obciążeniu 8kN, ilość cykli zmęczeniowych będzie liczona w milionach i w realnym życiu karabinka ... uszkodzilibyśmy go na tysiąc innych sposobów. Jednym słowem nie ma się co przejmować wytrzymałością zmęczeniową podczas wspinania.

"Czwarta prawda":siła dynamiczna ws. statyczna. Wg mnie nie ma się co bać wartości obciążeń dynamicznych w karabinkach. Nie widziałem testów dynamicznych samych karabinków (bazuję głownie na testach słupków asekuracyjnych), ale założę się, iż siła dynamiczna jaką przeniesie karabinek będzie większa niż ta określona podczas statycznego testu wytrzymałościowego na maszynie. Co prawda w realnym życiu mogą się zadziać różne zjawiska związane z karabinkami (otwarcie zamka, obciążenia nieosiowe, zginanie itp.) ale to teraz nie jest tematem. Nie będę się zagłębiał w skomplikowaną mechanikę ale warto sobie zdać sprawę, iż podczas testu na maszynie siła narasta powoli ale bardzo długo - podczas tego testu dawka energii jest zatem bardzo duża. Podczas zjawisk dynamicznych obciążenie trwa ułamki sekund.

Tyle w temacie uzupełnienia

Pozdrawiam
Marek
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» SWL, MBS, SF i wytrzymałość zmęczeniowa

kali 26 paź 2016 - 20:54:07



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty