Re: własna domowa ścianka

16 lut 2004 - 02:09:53
dokładnie tak, mniej więcej od ok 4-5 dnia mozna zacząc ćwiczyć. Z reguły w tym czasie ostra faza zapalenia powinna minać już szczyt. Te ćwiczenia są też aerobowe: po ok 30-40 powtórzeniach następuje przerwa -ok 1-1,5 minuty. Wykonywane są bez obciążenia i w zakresie ruchów, który nie powoduje bólu. Ilość powtórzeń i ilość serii (3-5) mają poprawić przepływ krwi w uszkodzonym obszarze i co najważniejsze przyspieszyś wymianę płynu miedzykomórkowego w zasadniczo bardzo źle ukrwionej tkance łącznej, przez co zmniejszać poziom mediatorów zapalenia. Można zaczynać stosunkowo wcześnie po urazie JEŚLI: będziesz przerywał ćwiczenie natychmiast po pojawieniu się bólu. Zazwyczaj poleca się również schłodzenie okolicy uszkodzonych struktur po zakończeniu ćwiczenia. Z doświadczenia wiem, że ochłodzenie powinno być stopniowe i umiarkowane. W poważniejszych uszkodzeniach jest to jedyna skuteczna metoda. Wyprobowałem ją nie tylko na pacjentach, ale i kilkukrotnie na sobie. Ma jedną gigantyczną wadę - wymaga dużo czasu. Eksperymentując na własnych kontuzjach sprawdziłem też, że leki nowszych generacji np: Vioxx nie specjalnie pomagają, również starsze Relifex, Surgam i różne formy Diclofenacu nie specjalnie pomagają. Najlepszy jest jednak prehistoryczny Ibuprofen - tylko trzeba go stosować co 4 h.
Teraz też zbieram doswiadczenia - bo w listopadzie naderwałem sobie przyczep prostowników i jeszcze nie jest do końca OK. A wystarczyło pamietać o solidnej rozgrzewce...
pozdroowienia
Andrzej
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

własna domowa ścianka

old_rake 13 lut 2004 - 20:05:16

Re: własna domowa ścianka

turbo 13 lut 2004 - 21:16:54

Re: własna domowa ścianka

RPit 14 lut 2004 - 21:53:35

Re: własna domowa ścianka

old_rake 14 lut 2004 - 23:57:14

Re: własna domowa ścianka

RPit 15 lut 2004 - 21:37:36

» Re: własna domowa ścianka

old_rake 16 lut 2004 - 02:09:53

Re: własna domowa ścianka

turbo 15 lut 2004 - 00:08:21

Re: własna domowa ścianka

old_rake 15 lut 2004 - 00:02:50



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty