Wirtualny zdobywca Everestu w wirtualnym swiecie

20 maj 2014 - 08:16:44
wiki i mordoksiazki.
Konkurs. Ile bylo szalonych donosow na realnych tworcow wirtualnych hasel czczacych szalonego szalenca?

Na forum brytanadonosicielacompl szalony szaleniec informuje o stworzeniu przez kogos swojego falszywego konta w mordoksiazce:
"Nie zakładałem konta na FB
Osoba która to zrobiła poniesie stosowną odpowiedzialność przy czym nie będę się upierał przy jej "cywilizowanej" formie."

a tu o likwidacji falszywego konta i zawiadomieniu POlicyjnych mundurkow.:
"Widzę ze "moje" konto zostało usunięte.
Nie trzeba było go zakładać
Szmata będzie miała okazję(a taka się nadarza) wytłumaczyć w niemiłym miejscu niemiłemu panu etymologie słowa "koincydencja"
Wpisy na FB wszak współwystępują ze zdarzeniami drogowymi a zadaniem Policji jest wykazanie albo wyeliminowanie ewentualnego związku logicznego-co się nie może odbyć bez interrogacji-vulgo przesłuchania.
Cierpliwości!"


POwsPOminajmy
26 marca 2012 roku wikipedysta "traper1" (w realu POtajemny PR-owiec szalonej nagonki w wirtualu) stworzyl haslo "Piotr Korczak"
W ciagu kilku godzin, poprawiajac, co kilka minut, slowko, literke, kropke, czy przecinek (dla uPOzorowania burzliwej edycji oraz dla zwiekszenia rankingu punktow edytorskich POdnoszacych range wikipedysty)

"To jest stara wersja tego artykułu, edytowana przez Traper1 (dyskusja | edycje) o 11:17, 26 mar 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji."

Piotr Korczak
Piotr Korczak ps. Szalony, Piotr Narwaniec, Emil Kaczadze[1][2] (ur. 24 listopada 1961 r. w Krakowie) – polski wspinacz, taternik, pionier ekstremalnej wspinaczki skałkowej w Polsce, inspirator tzw. "Nowej Fali" w polskim wspinaniu, czołowa postać polskiego wspinania skalnego w latach 80 i 90, przez kilkanaście lat pierwszy autor przełomowych dróg wspinaczkowych - o kolejnych coraz wyższych trudnościach, autor najtrudniejszych w l. 80. dróg wspinaczkowych w Polsce, uprawiał wspinaczkę sportową, autor programowych tektów, twórca ideologii wspinania sportowego[3]. Od 2004 r. jest członkiem Kapituły prestiżowej Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”[4]. Jest bohaterem filmu Marcina Koszałki z 2010 r. "Deklaracja Niepodległości".

Z wykształcenia magister historii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował w latach 1980-1987 na kierunku nauczycielskim. Pracę magisterską napisał na temat "Rzymianie w Hiszpanii do upadku Numancji". Poza historią interesuje się filozofią i teologią.

Piotr Korczak był (od 1982 r.) członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków a następnie Klubu Wysokogórskiego Gliwice, a od 1991 r. (od momentu powstania) jest zawodnikiem Sekcji Wspinaczkowej KS Korona.w Krakowie[5].
Najważniejsze dokonania wspinaczkowe
Zaczął się wspinać 20 kwietnia 1979 r., pod wpływem oglądanych filmów i przeczytanych książek o tematyce górskiej (szczególnie znaczenie miał dla niego film dokumentalny Sergiusza Sprudina "Wariant R" z 1961 r. przestawiający wspinaczkę po wschodniej ścianie Mnicha w Tatrach, który widział po raz pierwszy jako kilkuletni chłopak, a następnie film Jacques Ertaud r.1975 r. "Śmierć przewodnika" - "La Mort d'un guide"[6], o próbie przejścia zachodniej ściany Aiguille du Dru). Wspinaczkowo i mentalnie ukształtowany został przez Ryszarda Malczyka (ps. "Rico", 1949-1987), czołową postać lat 70 wspinania skałkowego w Polsce, a także przez Gerarda Kowalskiego. W środowisku wspinaczkowym jest znany pod przezwiskiem "Szalony" (niekiedy opisywany też jako "Szaleniec"[7]). "Szybko stał się w środowisku wspinaczkowym postacią wręcz kultową, zarówno ze względu na sportowe wyczyny, pełne oddanie swej pasji, jak i niezwykle oryginalne poglądy". "Piotr Korczak 'Szalony' jest demiurgiem sportowej wspinaczki w Polsce. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku tworzył kolejne stopnie trudności dróg wspinaczkowych. Jego drogi są legendami. W 1988 roku stworzył drogę wspinaczkową, która była tylko o pół stopnia łatwiejsza od najtrudniejszej drogi na świecie! Korczak zainspirował do wspinania kilka pokoleń wspinaczy" - Jacek Trzemżalski, "Magazyn Górski"[8].
Jest bardzo aktywnym członkiem środowiska wspinaczkowego. Był współinspiratorem i sygnatriuszem "Porozumienia tatrzańskiego" zawartego w Krakowie (12 czerwca i 22 sierpnia 2004 r.), które podsumowywało długotrwałe dyskusje prowadzone w środowisku wspinaczkowym, dotyczące m.in. sposobu użycia punktów wierconych w Tatrach, co zaowocowało wyznaczeniem ścian przeznaczonych "do eksploracji w stylu sportowym" (zachodniej Kościelca, Zamarłej Turni i grupy Mnicha)[9]
W ramach tego Porozumienia jest współinspiratorem i realizatorem akcji "Tatry bez młotka", mającej na celu oczyszczenie "ścian ze złomu i wymiany asekuracji" na bezpieczną, zarówno w strefach sportowych, jak i w strefach tradycyjnych, od 2004 r. członkiem Grupy Roboczej TBM[10], jest (z A. Marciszem) Opiekunem Strefy "Grupa Mnichów" (obejmującej Mnicha, Mniszka i Ministrata), z tego też względu zwany jest "Kustoszem Mnicha"[11][12][13]

Twórczość: publikacje i ideologia
Piotr Korczak jest autorem książki, określanej mianem kultowej, "Dolina Białej Wody" opublikowanej pod pseudonimem "Piotr Narwaniec" (Kraków, dwa wydania: 1994, 1995 ISBN 8386793023)[14][15]
Jest współautorem (z A. Marciszem) pierwszego przewodnika monograficznego po najbardziej znanym szczycie polskich Tatr Wysokich - "Mnich : przewodnik wspinaczkowy", Kraków 2007 (ISBN 8391772632; ISBN 8391772756), sporządził dla niego opis Mnicha i opisy dróg wspinaczkowych oraz pojedyńczych wyciągów[16] <.br /> Jest autorem licznych artykułów nie tylko w prasie fachowej, publikacji na tematy wspinaczkowe, w znacznej części dotyczących kwestii teoretycznych, głównie ideologicznych podstaw wspinania. Publikował je na łamach m.in. kwartalnika Taternik, w miesięcznikach "Góry", "Magazyn Górski", "Optymista" oraz w periodykach "A-Zero", "Brytan" i "Taterniczek".a także na portalu wspnanie.pl. Publikował też na łamach magazynu "Narty".
W latach 80. był redaktorem czasopisma wspinaczkowego "Taterniczek", a później pomysłodawcą, współtwórcą i - pod pseudonimem Emil Kaczadze - redaktorem magazynu informacyjnego "Brytan" (wydawanego od 1989 r. początkowo przez Akademicki Klub Alpinistyczny Gliwice[17]), którego tytuł zaczerpnięty został z jego ulubionej powieści Nienasycenie Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Podsumowanie jego poglądów na temat filozofii wspinania zawiera jego tekst "Przeciw tradycji" opublikowany w "A-Zero", nr 1(16) z 2009 r. (s. 30-38).

Jego artykuły programowe i rozważania na temat istoty wspinania są tematem treści programowych na studiach (kierunek filozofia) w Instytucie Filiozofii Uniwersytetu Łódzkiego jako "„Ideologiczne” podstawy postaw wspinaczkowych. Piotr Korczak i jego idea „czystego VI.5” "[18].

Film "Deklaracja nieśmiertelności"
Od kwietnia 2007 r., przez ponad trzy lata Piotr Korczak uczestniczył w kręceniu zdjęć do filmu Marcina Koszałki Deklaracja nieśmiertelności poświęconemu jego osobie, m.in. wspinając się dla potrzeb filmu na Mnichu w Tatrach (w 2008 r.), na krakowskim Zakrzówku (w 2008 r.) i w Jaskini Mamutowej (w. 2007 r.) na "Deklaracji nieśmiertelności", skrajnie trudnej drodze wspinaczkowej (pierwotnie VI.6+/7) poprowadzonej przez niego w 1992 r., której nazwa została wykorzystana jako tytuł filmu[19]. Część ujęć do tego filmu powstała z inspiracji Piotra Korczaka (m.in. sceny nawiązujace do jego fascynacji Witkacym; a także przedstawienie go w pozie "boga olimpijskiego" wzorujące się na filmie "Olimpia" Leni Riefenstahl). Jak mówi Piotr Korczak: "do samej koncepcji wniosłem sporo. Nie było jakiegoś ustalonego scenariusza, film powstawał na planie, w trakcie kręcenia. Do samego końca walczyliśmy o jego ostateczny kształt"[20].

Wyróżnienia i nazwy odimienne
Piotr Korczak w 2003 r. uhonorowany został przez Polski Związek Alpinizmu "Medalem 100. lecia polskiego alpinizmu" ustanowionym dla "osób szczególnie zasłużonych dla tego sportu"[21]
W skałkach podkrakowskich i w Tatrach jest szereg formacji terenowych lub dróg wspinaczkowych, których nazwy upamiętniają osobę Piotra Korczaka, a nazwiązują do jego pseudonimów, są to m.in. "Warianty Emila Kaczadze" (1985 r., trudność VI.4/4+)[22][23], "Super Warianty Emila Kaczadze" (trudność VI.4+)[24], "Szalone Pomysly" na Raptawickiej Turni (1982 r., VII-), "Szalona Rysa" na Mnichu (2006, VIII+).
Wywiad z Piotrem Korczakiem, jako tylko jednym z dwu Polaków, został włączony do polskiego wydania zbioru Dirka von Nayhaußa "Rozmowy na szczycie : ekstremaliści w górach" (2010).

Ma żonę i dorosłego syna[25].

Przypisy
Katalogi Biblioteki Narodowej. bn.org.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ [dziejekrakowa.pl/biogramy/index.php?id=1689 Korczak Piotr]. http:dziejekrakowa.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Andrzej Mirek, Dorota Dubicka: Formularz VI.7 – Piotr Korczak. wspinanie.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Zasady działalności Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”. wspinanie.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Członkowie Sekcji Wspinaczkowej KS Korona (stan na 8.12.2011 r.). korona.krakow.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ La Mort d'un guide. fr.wikipedia.org. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Krzysztof Wróbel: Historia wspinania na Jurze. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Jerzy Armata: "Deklaracja nieśmiertelności". culture.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Porozumienie tatrzańskie, 1 września 2004. wspinanie.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Artur Paszczak: Porozumienie Tatrzańskie - akcja "Tatry bez młotka", 13 października 2005. wspinanie.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ P. Korczak, A. Marcisz, A. Paszczak, A. Pieprzycki: Tatry bez młotka, 30 lipca 2006. pza.org.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Andrzej Marcisz, Piotr Korczak, Artur Paszczak, Adam Pieprzycki: Tatry Bez Młotka - Oświadczenie w sprawie nieuprawnionego wybijania haków, 15 sierpnia 2007. pza.org.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Jakub Radziejowski: Czy w kwestii przewodników tatrzańskich coś drgnęło?. for-active.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Katalog BN. bn.org.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Przewodnik Bibliograficzny. bn.org.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Jakub Radziejowski: Czy w kwestii przewodników tatrzańskich coś drgnęło?. for-active.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Katalog BN. bn.org.pl. [dostęp 2012-03-21].
Skocz do góry ↑ Społeczne i historyczne aspekty wspinaczki ekstremalnej. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ "Wała" pięknoduchom... - Szalony o "Deklaracji Nieśmiertelności", 1 czerwca 2010. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ "Wała" pięknoduchom... - Szalony o "Deklaracji Nieśmiertelności", 1 czerwca 2010. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Małgorzata Regulska: "Medal 100. lecia polskiego alpinizmu", 14 października 2003. pza.org.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Paweł Haciski: Warianty Emila Kaczadze (VI.4/4+). przewodnikjura.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Warianty Emila Kaczadze. openrocks.net. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ Piotr Dawid Dawidowicz (1971-1993). wspinanie.pl. [dostęp 2012-03-25].
Skocz do góry ↑ TVP Kultura (Dokument Tygodnia - Deklaracja Nieśmiertelności). tvp.pl. [dostęp 2012-03-21].
Linki zewnętrzne
Szablon:Bibliografia start

Piotr Korczak w bazie filmweb.pl
Deklaracja nieśmiertelności w bazie filmweb.pl
Deklaracja nieśmiertelności w bazie filmpolski.pl
Deklaracja nieśmiertelności w bazie stopklatka.pl
Trailer filmu Deklaracja nieśmiertelności o Piotrze Korczaku (na stronie festiwalu filmowego w Karlowych Warach)
Szablon:Bibliografia stop

Bibliografia
Szablon:Bibliografia start

Andrzej Mirek, Dorota Dubicka: Formularz VI.7 – Piotr Korczak, wspinanie.pl (data dostępu=2012-03-25)
Piotr Korczak [wywiad] w: Dirk von Nayhauß: "Rozmowy na szczycie : ekstremaliści w górach", Katowice Wydawnictwo Stapis, 2010, ISBN 9788361050353, s. 142-157, s. 251 (nota biograficzna)."
Podziel się:
Temat Autor Wysłane

» Wirtualny zdobywca Everestu w wirtualnym swiecie

TomaszKa 20 maj 2014 - 08:16:44

Re: Wirtualny zdobywca Everestu w wirtualnym swiecie

nat 20 maj 2014 - 09:22:51

Re: Wirtualny zdobywca Everestu w wirtualnym swiecie

Mammoth 20 maj 2014 - 19:43:40

Re: Wirtualny zdobywca Everestu w wirtualnym swiecie

nat 21 maj 2014 - 04:59:11



Nie możesz pisać w tym wątku ponieważ został on zamknięty